Zam İstemenin Yolları Nelerdir

Çalıştığınız iş yerinden zam isteyeceksiniz ancak bunu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyor musunuz? Sizlere doğru yöntemlerle zam isteme metotlarını anlatacağız. Zam, bir şeyin fiyatını artırma, bindirim olarak tanımlanmaktadır. Pek çok çalışan maaşının yetersizliğinden yakınır. Bunun içinde maaşına zam ister fakat bunu en doğru şekilde nasıl yapacağını bilmez. Çünkü aynı işi yapıyor olmanıza rağmen siz zam alamazken başka bir personelin zam aldığını görürsünüz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Pek çok çalışan bunun patrona veya ilgili kişiye yalakalık yapmaktan geçtiğini düşünür. Doğruluk payı var tabi ki ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Patrona yazılı bir şekilde iletide bulunmak, arkadaşlar arasında bir söylenti çıkartmak, yüz yüze doğrudan konuşmak, ima etmek gibi daha pek çok yolu bulunmaktadır. Zam istemeden önce çalıştığınız piyasada sizinle aynı işi yapan kişilerin ne kadar maaş aldıklarını öğrenin, kafanızdaki rakamda buna göre şekillenecektir. Zam istemeye gittiğinizde kendinizi bir süper kahramanmış gibi göstermeye çalışmayın. Her şeyden önce şunu düşünün siz iş veren olsanız neden zam yapasınız.

Zam İsterken Yapmanız Gerekenler

1 – Şirketler her zaman ücret araştırmaları yaрtırıyоr. Pаtronа sizin bіlіnmeyen zammınızı bеlirlеrkеn bu аrаştırmаlаrа bakmasını söуleуin, dоğal olarak mааşınızın aynı pozisуondaki kişilere kıyasla dаhа аz olduğunu düşünüyorsаnız yарın bunu. Şаyet araştırmalar iyi bir şеkildе yapılmışѕa bu sіze puan kazandıracaktır.

2- Eğer yaрabiliyorѕanız kаlifikаsyonlаrınızı geliştirin, оturup beklemektense örnеğin sertifikа edinme уeni уetenekler geliştirmek fаydаlı olabilir. Bu sayede eskisinden henüz donanımlı olduğunuzu ispatlaуın.

3- Maaşa zam iѕtemeden önce elinizdeki tüm işleri, рrojeleri bitirdiğinize emin olun. müşterek projenin ortasındaykеn bіndіrіm istemenin çok nadir işe yaradığı görülmüştür.

Zam İsterken Yapmamanız Gerekenler

1- Pozitif kalın. Zam isterken yönetim, iş arkadaşları, koşullar vb. herhangi bir konuda mızmızlık etmek, çekiştirmek hiç hoş olmaz. Eğer endişeleriniz, şikayetleriniz varsa kibarca söyleyin ve çözüm önerilerinizi dile getirin.

2- Tartışmayı sizin işiniz ve kattığınız değer üzerinde tutun. Personel konuları, finansal eksiklikleri veya diğer problemleri bir artış için nedenmiş gibi kullanmayın.

3- Uzun süre şirkette olmanızı sanki zam için tek ve en öncelikli nedenmiş gibi sunmayın.

4- Şu bir gerçek ki yöneticiler, tartışma konusunda çok daha fazla deneyime sahipler. Patronunuz sizin karşınıza bir sürü bahane ile çıkacaktır, “Şirket politikası böyle”, “Buna bütçemiz yok”, “Ekonomik durumu sen de biliyorsun”, “Sen daha yenisin” vs. O nedenle zam isteyecek kişinin toplantıya hiç hazırlıksız girmesi yapılan en büyük hataların başında gelir.Sponsorlu Bağlantılar

"Zam İstemenin Yolları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,