Yüzmek Orucu Bozar Mı

Oruç, ”ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsi münasebetten uzak durmak” anlamına geliyor. Ancak ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi ile denize ve havuza girmenin orucu bozup bozmadığı merak konusu oldu. MedyaCafe.Net olarak diyanet işleri başta olmak üzere çeşitli din büyüklerinin bu konudaki görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz. Denize veya ?
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunma orucu bozuyor. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddelerle tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına giriyor. Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler doğrudan mideye geçtiği ve tedavi amaçlı olsa bile beslenme niteliği taşıdığı için orucu bozuyor. Buruna enfiye çekmek, boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek de oruca zarar veriyor. Unutarak bir şey yiyip içme, yıkanma, ağza su alma, diş fırçalama (misvak kullanma), sürme çekme, eşini öpme, yağlanma ve koku sürmek orucu bozmuyor. Kusma, kasten yapılmadığı durumlarda oruca zarar vermiyor, kasten yapıldığında ise sadece ağız dolusu olması halinde oruç bozuluyor. Suya girmek değil ancak genze su kaçması orucu bozuyor, deniz veya havuzda ağza su kaçma ihtimali yüksek olduğundan girilmesi tavsiye edilmiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Suya girmek orucu bozmaz, denize girmek de bozmaz ama oruçlu olan bir insanın denize girecekse giyimine kuşamına dikkat etmesi lazım. Oruç bir ibadettir. Ağız ve burun kanalıyla boğazına bir şey girmemesine dikkat etmesi ve denizde giydiklerine dikkat etmesi gerekir. İslami adaba uygun olduğu takdirde oruçlu olanın denize girmesinde bir problem yoktur.

Nihat Hatiploğlu

Oruçluyken denize girmek ibadeti riske sokar. Vücuda su girmediği takdirde denize girmek orucu bozmaz. Ancak Ramazan ayının amacına uygun bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çelik, Ramazan ayının bazı ihtiyaçlara çeki düzen verme ayı olduğunu bildirdi. Yüzerken ağza, genze, su kaçırmamak gerekiyor.

Antalya Müftüsü Ahmet Çelik

Vücuda su girmediği taktirde denize girmenin orucu bozmayacağını aktaran Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, iradi olmadan su yutma tehlikesine karşı oruçluyken denize girenlerin kafalarını suya sokmamaları uyarısında bulundu. Herşeye rağmen Müslümanlara orucu riske sokmama çağrısı yapan Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, “Ezan okunduktan sonra da zaman var, o zaman da denize girilebilir.” dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa ÇağrıcıSponsorlu Bağlantılar

"Yüzmek Orucu Bozar Mı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: ,