Yezidilik Nedir Kısaca Yezidilik İnancı

genelde İslam’da ki Hz. Hüseyini şehit eden Muaviye oğlu Yezit ile karıştırılır halbuki bambaşka bir dindir. orta doğuda doğmuş ve Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkelerde görülmektedir. daha çok Kürt halkı tarafından benimsenmiş, buradan göç eden insanlar tarafından Avrupa’ya da taşınmıştır. Sayıları tam olarak bilinmese de 1 Milyon civarında oldukları tahmin edilmektedirler.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


inancının öncüsü Şeyh Adiy’in Adaviler (Adaviyye) tarikatıdır. Yezidilerce, Yezidi inanç sisteminin kurucusu ve peygamber olarak kabul edilen Şeyh Adiy Bin Musafır, aslında Kadiri tarikatının kurucusu Abdülkadir Geylani ile birlikte İslam alimi İmam Gazali’den ders almış; Müslüman inançlı bir sufi olarak kabul edilmektedir. 1072 yılında Lübnan’da Baalbek’te doğan Şeyh Adiy, 1116 yılındaki Mekke’ye hac ziyaretinden sonra öldüğü 1162 yılına kadar Laleş Vadisi’ndeki (Kuzey Irak’taki Duhok İli‘nin yaklaşık 29 km. doğusunda, Musul’un da 57 km. kuzeyindedir) eski bir Hıristiyan manastırını dergaha çevirerek mürit yetiştirmiştir. Adiy bin Musafir 1162 yılında öldüğü zaman Laleş’teki dergahına gömülmüş ve türbesi hac ziyareti için gelinen tapınağa dönüştürülmüştür.

Yezidilik dininde dünya sonsuz olarak kabul edilir. Dünyayı yaratan tanrı onu asla yıkmayacaktır. Doğanın korunmasını ve doğaya saygıyı benimserler. Yezidilikte günde üç defa güneşe dönerek ibadet yapılır. Çarşamba gününü dinlenme günü olarak kabul ederler çünkü, Melek Tavus’un yaratıldığı gün, ilk iki insanın yaratıldığı gün ve Şahid bin Car’ın meydana geldiği gündür Çarşamba günüdür. Sonradan Yezidi olmazsınız. Şeytan’ın adını telaffuz etmeyi haram kabul ederler.

1415 yılına kadar unutulan ancak bu tarihten itibaren taraftar kazanmaya başlayan ve bilahare Yezidilik adını alan Şeyh Adiy’in öğretisinin öncülü olduğu bu yeni dinin sembolü, tavus kuşudur. Yezidilik inancında Tanrı, dünyanın koruyucusu değil sadece yaratıcısıdır. O, faal değildir ve dünya ile ilgilenmemektedir. Tanrı iradesinin faal ve yürütücü uzvu, Tanrı’nın ikinci şahsiyeti olan “Melek Tavus”tur. Melek Tavus, bir iyilik tanrısıdır. Yezidiler şeytana, tövbe etmesi sebebiyle Tanrı tarafından bağışlanan gözden düşmüş bir melek olarak bakarlar. Yezidiler, dışarıdan anlaşıldığı manada ne cehenneme, ne cehennem azabına ne de şeytana inanırlar.

Yezidi inancına göre; ruh, ölümden sonra başka gövdelere geçerek varlığını sürdürmektedir. Güneş, ay ve yıldızlar ışık saçtıklarından dolayı kutsaldır. Çünkü Melek Tavus da bir ışık kaynağıdır. “Tanrımız şeytanın adını ya da onu anımsatan sözcükleri zikretmek yanlıştır” diye buyrulduğundan Yezidiler, Tanrı-melek mertebesine koydukları “Şeytan”ın adını anmadan, onun için “İsmi güzel melek” derler.Sponsorlu Bağlantılar

"Yezidilik Nedir Kısaca Yezidilik İnancı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , ,