Yetişkinlerde Kemik Gelişiminin Yavaşlamasının Nedenleri ve Çözümleri

Kemik doku insan vücudunda yer alan diğer dokular gibi canlı bir dokudur. Dolayısı ile yapım ve yıkım olayları beraberinde cereyan etmektedir. Ergenlik bitiminden sonra her ne kadar boy uzaması ve kemik gelişimi durmakta ise de kemik içerisinde yapım ve yıkım olayları devam etmektedir. Osteoporozda özellikle kemik havuzu yani insan vücudundaki kemik kütlesi azalmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bu misal olarak bir kovanın ya da havuzun içerisinde su miktarının alt kısımda yer alan delikten fazla kaçar ise ve üzerine fazla su ilave edilmez ise havuz içerisindeki su seviyesi azalmaktadır. İşte osteoporoz havuzdaki su seviyesinin azalması gibi insan vücudundaki kemik kütlesinin azalması anlamına gelmektedir.

İnsanların bu tip olaylardan kaçınmak için günlük hafif aktiviteler, ergenlik çapında gerekirse sporlar, uzun yürüyüşler yapılması gerekmektedir. Ayrıca ultraviyole yani güneş ışınlarının direkt olarak alınması yani cam gibi unsurların ardından değil çıplak bir şekilde direkt olarak alınması deniz ürünlerinin alınması, özellik ile protein deposu olan et gibi ana temel gıdaların dengeli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kemik gelişiminin yavaşladığı başlıca konular ise hormonal yetmezlikler ve özellikle büyüme hormonun yetersizliği kemik gelişimini yavaşlatır. Bunun yanında metabolizmalık nedenlerde diğer kemiklerini yavaşlatan nedenler arasında yer almaktadır. Bunlar içerisinden d vitamini eksiliği başlıca bir neden olarak gösterilebilmektedir. Buna halk arasında raşitizm adı verilmektedir. Raşitizmde sadece boy kısalığı değil yani kemik gelişiminin yavaşlaması değil aynı zamanda da kemiklerde yumuşamaya neden olmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Yetişkinlerde Kemik Gelişiminin Yavaşlamasının Nedenleri ve Çözümleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,