Yeni Alkol Yasakları Nelerdir

Alkol düzenlemesinde neler var, yeni alkol yasakları ne içeriyor? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasıyla beraber alkol satışına yeni düzenlemeler getiren kanun tasarısı onaylandı. Toplumda alkol yasakları olarak algılanan yasa düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Alkol satışı ve tanıtımı konusunda çeşitli düzenlemeler getirildi. Alkol düzenlemesinin de yer aldığı 6487 sayılı Yasa 24 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Yasa 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı için Köşk’e gönderildi. Yasada, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaması, televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilmemesi, alkollü içkilerin, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılmaması gibi hükümler çeşitli tepkilere neden oldu.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Saat Yasağı Nerelerde Uygulanacak?

Artık gece 22.00’dan sonra bakkal, büfe gibi içkinin şişe olarak satıldığı yerlerden içki alınamayacak. Bu yasağa süpermarket, hipermarketler de dahil. Barlarda, restoranlarda açık olarak içki tüketimine ilişkin bir sınırlama yok. Ancak dışardan herhangi bir büfeden alınamayacak.

Alkol Satışı Yapılırsa Ne Olur?

Satışı yapan büfe ya da bakkala idari para cezası verilecek. Bu ceza 2013 yılı için 20 bin lira ile 100 bin lira arasında. Cezayı mülki amirler uygulayacak.

Özel Araçta Sigara ve Nargile Yasak Mı?

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin, özel araçların sürücü koltuklarında da içilmesi yasak olacak. Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilecek.Sponsorlu Bağlantılar

"Yeni Alkol Yasakları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,