Yehova Şahidi Nedir, Yehova’nın Şahitleri Kimlerdir

amaçları nelerdir? Yehova şahitliğinin kısaca tarihi ve bugünü hakkında bilgi. `Yehova’nın Tanrı’nın özel ismi olduğuna inanılır. `Şahit’ ise bildiği gerçekleri anlatan kişidir. Yehova’nın Şahitleri isa’yı takip ederler; dolayısıyla “Hıristiyan” ifadesi “Mesih’in takipçisi” anlamına geldiğinden sözcük anlamıyla Hristiyan’dırlar. Ancak, Protestan, Katolik ya da Ortodoks mezhepleriyle bir bağlantıları yoktur. Gerçek dini, İ.S. 1. yüzyıldaki Hıristiyanların uyguladığına inanıyor ve buna bağlı kalıyorlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Cehennem kavramına inanmazlar. insanın ruhunun ölümden sonra yaşamaya devam ettiğine de inanmazlar. Dirilişe ve dirilişten sonra dünyanın iyiler için sonsuz cennete dönüşeceğine inanırlar. Kendilerini, “Kutsal Kitabı inançlarına uydurmaya çalışmayan, bunun yerine inançlarını Kutsal Kitapla uyumlu hale getirenler olarak” tanımlarlar.

Yehova’nın Şahitleri bir tarikat değildir. Faaliyetleri, dinsel hak ve özgürlüklere saygılı ve bütün ülkelerde yasaldır. ibadetleri halka açıktır. Yehova Şahitleri Türkiye’de Yargıtay’ın 1986’daki kararıyla farklı bir din olarak kabul edilmiş, Anayasa güvencesine alınmıştır. Yehova Şahitleri kan nakli yaptırmazlar. inançlarına göre, Tanrı’nın gözünde kan hayatı simgeler. Bu nedenle hem Tanrı’ya itaat etmek hem de hayatın kaynağı olarak O’na saygılarını göstermek için kan almazlar. Yehova Şahitleri, tam kan ya da kanın dört asıl bileşeni olan alyuvarlar, plazma, akyuvar ve trombosit dahil olmak üzere hiçbir nakli kabul etmezler. Yehova Şahitleri askerlik yapmaz ve savaşa katılmazlar. İnanışlarına göre savaşı öğrenmek, askeri elbise giymek ve eline silah almak suçtur. Bu yüzden askerliğin zorunlu olduğu ülkelerde Yehova Şahitleri vicdani retlerini açıklarlar.

Yehova Şahitleri siyasete karışmazlar. Partiler veya siyasi adaylar için oy kullanmaz, seçimlerde aday olmaz ya da hükümeti değiştirmeye yönelik hiçbir harekette yer almazlar. Ancak otoritesi altında yaşadıkları hükümetlere saygı gösterirler. Yaşadıkları ülkenin kanunlarına inançlarıyla çelişmediği sürece uyarlar.

Yehova Şahitleri sigara içmezler. İbadetlerinde haç kullanmazlar. Bunun bir nedeni Kutsal Kitapta İsa’nın haç üzerinde değil, basit bir direk üzerinde öldüğünün belirtilmesidir. Ayrıca putperestlikten kaçınmak için de ibadet ederken haç kullanmanın yanlış olduğunu düşünürler.

*2011’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Türkiye’yi ilk kez düşünce, vicdan ve inanç hürriyetini düzenleyen 9. maddeden bu nedenle mahkum etmişti. AİHM, Yehova Şahidi Yunus Erçep’in vicdani ret hakkını reddettiği gerekçesiyle Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) düşünce, vicdan ve inanç hürriyetini düzenleyen 9. maddesini ihlal ettiğine karar vermişti.Sponsorlu Bağlantılar

"Yehova Şahidi Nedir, Yehova’nın Şahitleri Kimlerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,