YAZ MEYVELERİ VE FAYDALARI

Kışın bitimiyle birlikte de tezgahlardaki yerini aldı. Özellikle tansiyon ve kalp hastalarının yağlı ve ağır yiyecekler den uzak durmaları gerekiyor. Daha çok meyve sebze yiyerek hem vücutta ki toksinleri atarak daha sağlıklı ve zinde kalabilirsiniz. Yazın yaz kışın kış meyvelerini yemeye de özen göstermelisiniz unutmayın ki her meyve mevsiminde güzel ve yararı bir o kadar fazla, ağır yemekler yerine meyve tüketerek düzgün bir fiziğe de kavuşabilirsiniz. İşte ve yararları

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

 Çilek, tadına ve kokusuna dayanamadığımız meyvelerden sadece bir tanesi. 100 gr. da 37 kalori içerir. Kalorisi düşüktür ancak miktar olarak bu kadarla kalınmıyor. Bir de tatlandırmak için üzerine şeker veya pudra şekeri eklenirse o zaman meyveden çok tatlı kategorisine girer ve miktarın sınırlanması gerekir. 100 gr. çilekte günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar C vitamini vardır. Alerji problemi yoksa sınırlı dönemde tüketilen çileğin tadına varmak gerekir.

Erik, en sevdiğimiz meyvelerden biri. 100 gr. da ortalama 50 kalori içerir. Bir porsiyon tüketmek için 10 adet yeterlidir. Tadını güzelleştirmek için tuz kullanılmamalıdır. Havalar da sıcakken hipertansiyon riski artabilir. meyvenin kendisi yeterli miktarda sodyum içerir. Birçok vitamini bünyesinde barındırdığı için tercih edilmesi gereken meyvelerden biridir.

Üzüm, Özellikle çok güçlü antioksidanlar olan oligomerik poantosiyanidin lerin güvenilir kaynağıdır. Üzümün kabuğu, içeriği ve çekirdeğinin ortalama 20 civarında değişik antioksidan madde ihtiva ettiği belirtilmektedir. Özellikle siyah üzümden yararlanın.

Domates, Yaşlıların bedensel ve zihinsel sağlığını korumada son derece etkili bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynağıdır. Likopen kanser riskini azaltır, damarlarınızı korur, cildinizi ve belleğinizi destekler.

Kiraz, ‘beni ye sapıma dön’ söyleminin sahibidir. Bunun en önemli sebebi kirazın diüretik olması yani vücuttan su atımını sağlamasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kirazın kalorisidir. 100 gramında ortalama 70 kalori içerir. Bir meyve için çok düşük olduğu söylenemez. Ortalama 12 adet kiraz bir porsiyon için yeterlidir. Meyve bile olsa fazlası kilo alımına neden olabilir

Karpuz, yaz aylarının vazgeçilmezidir. Hem ana öğünler hem de ara öğünler için tercih edilir. Haklı bir nedeni var aslında . çok sulu bir meyve olması sebebiyle büyük ölçüde sıvı ihtiyacını karşılar. Ancak yine de suyun yerini tutmadığı unutulmamalıdır. Karpuzun 100 gramında 26 kalori vardır. Son derece düşüktür . ancak karpuzla ilgili bilinmeyen bir bilgi karpuzun en yağlı meyve olmasıdır. Çok düşük olsa da bu gerçektir. Ara öğünde tüketilecekse yarım ay şeklinde bir dilim karpuz yeterlidir . ancak ana öğünde yanında peynir ve ekmek yenilecekse 2 dilim kadar tüketilebilir . hepimizin yazın en sevdiği menülerden biridir. Özellikle diyetlerde… ancak yanıda tüketilen peynir ve ekmeğin ölçüsü önemlidir. Peynir 2 dilimden ( 60 gr. ) ekmekte 3 dilimden fazla olmamalıdır. Yoksa diyet öğün değil normal bir öğün yerine geçer .

Şeftali, Bol miktarda A ve C vitaminlerini içerir. tatlı olduğundan şeker ihtiyacınızıda karşılar.

Kavun, karpuza göre daha tatlı bir meyvedir. Bu tatlılığını da kalorisinde gösterir. 100 gramında 33 kalori içerir. 1 porsiyon ölçüsü yine yarım ay kadardır. Ortalama büyüklükte bir kavunun 1 / 8 i kadar . Bu meyveler öğünlerin yanında tüketildiği zaman öğünün kalorisini yükseltirler. Bu nedenle 1 porsiyonu yeterlidir. Tatlı ihtiyacını gidermek için çok iyi bir alternatiftir. Şekerli hamurlu tatlılar yerine tercih edilmelidir.

Kayısı, İçindeki beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önler. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bir kayısı ne kadar parlaksa, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksek.

Armut, yavaş yavaş raflarda görünmeye başladı bile . Biraz şekerli meyvelerimizden biri daha. 100 gramında 61 kalori içerir. Ancak bu kalorisi yenmemesini gerektirmiyor. Özellikle kabuklu tüketildiğinde lif ( posa ) ihtiyacını karşılamak için iyi bir kaynaktır. Ara öğünler için daha uygundur. Kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Brokoli ve Brüksel lahanas, İhtiva ettiği sulforafan ile anti-aging yiyecekleri arasındaki yerini üst sıralarda yaz aylarında da muhafaza etmektedir. Brokoli, ayrıca C vitamini, betakaroten, glutatyon ve lutein gibi antioksidanlarla da tıka basa doludurSponsorlu Bağlantılar

"YAZ MEYVELERİ VE FAYDALARI" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,