Yatırım Fonları Vergilendirme Şekli

Yatırım fonlarının vergilendirilmesi hususunda, yatırım fonlarının katılma belgelerinin halka arzına ilişkin izahnamelerden bilgi edinilmesi mümkündür. İzahnamelere katılma belgelerinin alım satımının yapıldığı yerlerden ve internet sitelerinde yer alan “sürekli bilgilendirme formları’ndan ulaşılabilmektedir. www.gib.gov.tr adresinden de güncel vergilendirme bilgilerine ulaşılabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


B Tipi yatırım fonları portföy işletmeciliği kazançları üzerinden % 10 gelir vergisi kesintisi yaparlar. Buna göre B Tipi yatırım fonlarında, bir önceki güne göre portföyde oluşan değer artışının % 10’u olarak kesilir. A Tipi yatırım fonlarında ise böyle bir kesinti yoktur.

Yatırım Fonlarının Katılma Belgelerini Satın Alan Tam Mükellef Gerçek Kişilerin Vergilendirilmesi

Tam Mükellef Gerçek Kişilerin Vergilendirilmesi

katılma belgesi kar payları Gelir Vergisi Kanunu’nun 75/1 maddesine göre menkul sermaye iradı sayılmaktadır. Ancak, söz konusu kanuna, 14.08.1999 tarih ve 23786 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 4444 sayılı Kanun ile eklenen Geçici Madde 55 uyarınca; 01.01.1999 – 31.12.2002 tarihleri arasında elde edilen ve stopaj yoluyla vergilendirilmiş bulunan menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgelerine ödenen kar payları için yıllık beyanname verilmeyecek ve diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de bu gelirler beyannameye dahil edilmeyecektir.

Tam Mükellef Tüzel Kişilerin Vergilendirilmesi

A ve B Tipi yatırım fonu kar payları KVK’nun 4369 sayılı Kanun’la değişik 25’inci maddesinde belirtilen %30 oranlı kurumlar vergisine tabidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Yatırım Fonları Vergilendirme Şekli" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , ,