Yanıklara Nasıl Müdahale Edilir

ile mücadele etmek çok zordur ve yanlış bilgiler, koca karı ilaçları hastanın oluşan bölgesinde iyileşme yerine daha fazla tahribata neden olurlar. oluşan dokunun nemli tutulması gerekir. ile oluşan yaranın güneşten korunması gerekir. Güneşden korumaması halinde daha çok tahrip olacaktır. Özellikle en çok yapılan hatalardan bir tanesi ise yanıklar buz konulmasıdır. Uzmanlar yanığa buzla müdahale etmenin doku hasarını daha fazla artıracağını söylüyorlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


ile sorunu ile karşılaştığınızda yaraya buz ve soğuk su yerine sıcaklığı 1 ile 5 derece arasında su ile müdahale etmeli. Ülkemizde vakarı sıkça rastlanan bir durum, ancak vatandaşlar bu konuda yeteri kadar bilinçli değiller.

Yanıklara hızlı bir şekilde müdahale edilmeli. Yüzeysel yanıklarda, ciltte bir kızarıklık ve sonrasında şişmeler görülür. Yanıklarda, ilk üç gün ağrılar oluşabilir. Yaraların iz bırakmadan iyileşebilmesi için yanık meydana geldikten hemen sonra yaranın hızla soğutulması gerekiyor. Böyle bir durumda ilk olarak kişi yarayı çeşme suyuna tutmalıdır. Soğutma işlemi ile yaranın büyümesi önlenir ve kontrol altına alınır.

Yanık ile oluşan yaraların ağrılarını giderebilmek için ağrı kesici ve kremler uygulanabilir. Halk arasında yaraya bir çok yanlış tedavi uygulanmaktadır. diş macunu, yoğurt, çeşitli sebzeler uygulayarak yaranın iyileşmesi yerine daha da kötü hale getirmesine sebep oluyor. Bu tip uygulamalar yanık bölgesinin sıvısını çekiyor ve yaranın enfeksiyon kapmasına neden oluyor. Yanık sebebi ile ölüm oranı çok yüksek olmasa da bunun en büyük nedeni enfeksiyondur. Yaranın şiddetine göre bireyler dikkatli olmalı kesinlikle dezenfekte ortamlarda bulunmalı ve bilinçsiz müdahalelerden kaçınılmalıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Yanıklara Nasıl Müdahale Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,