Yalan Makinesinin Çalışma Mantığı

Diğer adı ile Polygraph yani makinesi kişinin vücudunun belli bölgelerine sensörler bağlanır. Bu sensörler ile çeşitli sinyaller elde edilir ve bu sinyaller kayıt edilir. Bu sensörler vücudun ani reflekslere cevap verebilecek noktalara bağlanır. Yani söyleyecek kişiye belli sözler söylendiğinde kişide anlaşılmayacak kadarda bir değişim olsa makinenin en ufak sinyal değişimini bile kayıt ettiğinden kişinin bu durumdan kurtulması oldukça zordur. kişinin vücuduna bağlanan sensörler ile;
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Nefes alıp verme hızı

Nabız atışı

Kan basıncı  yani tansiyonu

Terleme miktarı kayda alınır.

Bazı makinelerinde kol ve bacak hareketleri de kaydedilir. testi başladığında, kişiye önce 3 veya 4 basit soru sorulur. Bu şekilde sanığın verdiği sinyallerin düzeni öğrenilir. Daha sonra gerçek sorular sorulmaya başlanılır ve sinyaller kayda alınmaya devam edilir.

Test süresince ve sonrasında bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak, hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit eder. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme genellikle yalan söylemenin belirtileridir. İyi eğitilmiş bir uzman grafiklere bakınca nerede yalan söylendiğini derhal anlayabilir.

Bu tür yalan makineleri henüz mükemmelliyetlerine ulaşmış değiller yanılma oranları oldukça yüksek, Her şeye rağmen, insanların soruları yorumlamaları ve tepkileri farklı olduğundan, yalan söylerken farklı davranabildiklerinden, bu test mükemmele ulaşmış değildir, bazen yanıltıcı olabilir ve kesin delil kabul edilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

"Yalan Makinesinin Çalışma Mantığı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,