Yağ Asitlerinden Omega-3’ün Faydaları

Omega-3 nedir? Omega-3’ün yararları nelerdir? Omega-3 yağ asidinin faydaları nelerdir? Yağ asit çeşidi olarak karşımıza çıkan omega-3, vücudumuzun kendinden üretemediği ve dışardan karşılama sayesinde bu gereksinimini giderdiği en önemli etkenlerden bir tanesi olmak durumundadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Omega-3 genellikle deniz ürünleri olan balıklarda bulunmaktadır. Omega-3, vücudun istediğini karşılayabilmesi için haftada 2 veya 3 porsiyon balığın tüketilmesi şeklinde sağlanabilmektedir. Çok faydası olan omega-3 yağ asidinin, daha fazla faydasını görebilmek için bu porsiyon sayısını arttırmak gibi bilinçsiz davranışlarda bulunmak fayda yerine zarara yol açabilmektedir. Her şeyden ne az ne de çok fazla tüketmek yerine kararında tüketmek en büyük idealdir.

Omega-3’ün nerelerde bulunduğunu artık bildiğimize göre faydaları neler bunları görelim.

Balıklar göz sağlığında önemli faktör oynamasından dolayı omega-3’ün en büyük etkisi göz ve beyin bölgesine hitap etmektedir. Bu sayede görme oranında sağlıklı yapıdan uzaklaşmamak ve beyinsel olarak da psikolojik vb. gibi davranışsal bozuklukların ortadan kalkması omega-3 ile mümkün kılınmaktadır.

Omega-3’ün bebeklik döneminden sonra çocukluk ve gençlik dönemlerinde yeteri kadar tüketilmesi ilerleyen yaşlarda sıkıntıların daha az olmasına vesile olabilmektedir. Bu nedenle haftalık tüketim porsiyonuna sadık kalınması sağlığınız için çok önemlidir.
Omega-3, kalp krizi gibi erken yaşta da ölümü gösterebilen bir rahatsızlıkların ortaya çıkmasına engel olabilmektedir. Kalp krizinin ortaya çıkmaması için damarların sağlıklı yapıda olması ve bunu da sindirim sisteminin verimli çalışmasıyla sağlanabildiğinden dolayı omega-3 burada da karşımıza çıkarak yaşam ömrünü uzatabiliyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Yağ Asitlerinden Omega-3’ün Faydaları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,