Wilhelm Conrad Röntgen Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

kimdir? Röntgen hakkında kısa bilgiler. 27 Mart 1845 yılında Almanya’nın Lennep kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Hollanda’ya taşınan Röntgen eğitimine 1861 – 1863 yılları arasında Utrecht Technical School’da devam etti. Buradan mezun olduktan sonra 1865 yılında Utrecht Üniversitesi’ne girdi. Yine bu yıllarda kazandığı sınav sayesinde Zürih’teki Federal Politechnic Institude’e devam etti. 1869 yılında mezun olduğunda o artık bir makine mühendisiydi.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

1875 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı. Yine bu yıl içerisinde Württemberg’teki Academy of Agriculture’da profesör unvanını aldı. 1876 yılında Strasbourg’a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üzerine Münih Üniversitesi’nde göreve başladı. Sonraki yıllarda Colombia Universitesi’nde göreve başlamak için yaptığı hazırlıklar, I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih’te devam etmek zorunda kaldı.

1895 yılından itibaren meslektaşları Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafından bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üzerinde çalışmaya başladı. 1895 yılının sonlarına doğru bu çalışmalar cam tüplerin dışında kalan katot ışınları üzerine yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf – Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak fikrini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten yapılan ekran üzerindeki bu denemesini gerçekleştirmeden önce, deneyi yaptığı odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını test etmeye çalıştı. Çalışmaları sırasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi defalarca tekrarlayarak yanılma ihtimalini ortadan kaldırdı. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar sayesinde eşi Anna Bertha’nın elinin röntgenini çekti. Bu resim, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli bir şekilde yürüttü.

1901 yılında yaptığı keşif ile Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Röntgen, bu ödül ile birlikte kazandığı parayı görev yaptığı üniversiteye bağışladı. Keşfinin patentini almayı ısrarla reddeden Röntgen, bulduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi.

Radyoloji biliminin babası olarak kabul edilen Wilhelm Röntgen, 1923 yılında Münih’te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.Sponsorlu Bağlantılar

"Wilhelm Conrad Röntgen Hayatı Hakkında Kısa Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,