Vücuttaki Lenf Bezleri Hastalık Belirtisi midir

Lenf bezleri şişerse ne olur? Lenf bezleri neden oluşur? Lenf bezleri hangi hastalıkların habercisidir? Lenf gangliyonları yani Lenf yongları ile ilgili bezeler kişinin boyunun her iki yanında, köprücük kemiğinin hemen üzerinde ve her iki koltuk altında ortaya çıkabilmektedirler. Yine kasık bölgeleri içerisinde kasık büklümü ya kasık kıvrımı adı verilen bölge içerisinde lenf bezleri kişinin eline gelebilmektedir. Bunlar normal zamanlar içerisinde de kişinin eline gelebilirler.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak bu lenfler birazcık büyüdüklerinde yani patolojik bir görünüm aldıklarında herhangi ciddi bir hastalığın habercisi de olabilmektedirler. Bu lenf tiplerinin habercisi oldukları hastalıklar arasında iç organlarında bulunan bir kanserin kişinin boynundaki bir yayılması olarak söylenebilmektedir.

Hanımlarda meme kanserinin koltuk altına ulaşması ve burada bezeler oluşturmasıdır. Bunun dışında kasık bölgesinde ortaya çıkan bir lenf bezleri de boğulmuş bir fıtığın habercisi olabilmektedir. Lenf sisteminin tümörel hastalıkları ile de karışabilme olanağı bulunmaktadır. Lenf gangliyonlarının büyümeleri bazen ağrılı bazen de ağrısız olabilmektedir. Ağrılı ve üzeri kızarık ise bunlar enfeksiyondan dolayı ortaya çıkmış olabilirler ve bunların üzerleri kızarıktır, zonklama şeklinde bir rahatsızlık oluştururlar. Bu tip olan lenf bezleri uzmanlar için büyük risk olarak görünmemektedir.

Ancak ağrısız, bazen cilde ya da derine oynamayan, sabitleşmiş lenf bezleri daha ciddi olabilmektedirler. Bunların ciddiyetleri vücudun herhangi bir uzak bölgesindeki bir kanserin lenfatit yayılımlarının ilk bulguları da ortaya çıkabilmektedirler. Özellikle bütün bayanların meme kontrollerini yaparken koltuk altındaki lenf bezlerini de muayene etmeleri gerekmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Vücuttaki Lenf Bezleri Hastalık Belirtisi midir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,