Vücut İçin Gerekli Mineraller

Folik Asit: Kan hücrelerinin yapımında, zihinsel fonksiyonların sürdürülmesi, kalp-damar sağlığının korunmasında etkilidir. Çilek, karaciğer, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, karnabahar, yumurta, süt, tahıl taneleri, mayada bulunur.

Niasin: Oksidasyon-redüksiyon ile ilgili reaksiyonun iki koenzimin bileşim elemanıdır. Karaciğer, böbrek, et-balık, ceviz, fındık, fıstık, kuru baklagiller, süt, yumurta, tahıllar, vücut triptofandan oluşur.

Kalsiyum: Kanın pıhtılaşma etmenidir. Sinir iletiminde gereklidir, kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Kemik erimesinin önlenmesinde ve kasların güçlenmesinde etkilidir. Süt ve süt ürünlerinde, pekmez, çilek, susam, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, portakal, limon, kuru baklagiller, et ve et ürünlerinde bulunur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Fosfor: Kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Asit, baz dengesinde tampon görevi yapar. Enerji metabolizmasında etkendir. Balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, tahıllar, yağlı tohumlar, kuru meyve, kuruyemişler, yağlı tohumlarda bulunur.

Magnezyum: Kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Asit, baz dengesinde, tansiyonun düzenlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Tahıllar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tuz, inek sütünde bulunur.

Sodyum: Asit, baz dengesinde, sinir uyarımı, kas çalışmasında ve su dengesinde etkili bir madendir. Beyaz peynir, yoğurt, havuç, et, yumurta, çay, kuru baklagiller ve kuru yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Potasyum: Asit, baz dengesinde, sinir uyarımı, kas çalışmasında ve su dengesinde etkili bir madendir. Et, kuru yemişler, kuru meyve, patates ve pekmezde bulunur.

Demir: Hemoglobinin yapısında, oksijen taşınmasında, enerji metabolizmasında etkilidir. Sakatatlar, et ve et ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, incir, üzüm-pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kepeği alınmamış tahıllarda bulunur.

İyot: Deniz balıkları, deniz bitkileri, deniz tuzu ve balık yağında bulunur. Vücut ağırlığını sağlayan tiroid bezi için gereklidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Vücut İçin Gerekli Mineraller" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,