Vücudun İhtiyacı Temel Besinler

İhtiyacımız olan besinler nelerdir? hangileridir? Tüketilmesi gereken en iyi besinler hangileridir? Bu makalemizde insan vücuduna en ço fayda sağlayan 14 temel besinden bahis edeceğiz. Gerekli olan tüm vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve lifleri bulabileceğiniz gıdalardır bunlar. Uzmanlar tarafında hazırlanan bu listede hangi besinin nelere iyi geleceğinden de bahsedeceğiz. İşte size süper besinler…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketmeniz Gereken Yiyecekler ve Faydaları

Domates: vitamince zengin bir bitkidir. Kanser önleyici antioksidan ihtiva ediyor. Kadınlarda göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azaltıyor. Kalp krizi riskini de düşüren özelliği bulunuyor.

Brokoli: yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir tür sebze yaşlanmayı geciktiren bitkilerin başında geliyor. Toksinlerin oluşumunu engelliyor. Vücuttaki hücrelerin zarar görmesini yavaşlatıyor. Kansere karşı da koruyucudur.

Yulaf: bir çeşit buğday olan yulaf lif deposudur. Kolestrol düşürücü özelliği bulunuyor. Sindirimi hızlandırdığı için de diyet reçetelerinde tercih ediliyor.

Somon balığı: Bir porsiyon somon balığı 19 gram protein ve bolca Omega-3 içeriyor. Omega-3 kalp krizi riskini azaltarak kan basıncını kontrol altına alıyor.

Portakal: Turunçgillerden yuvarlak ve kabuğu güzel kokulu olan bu meyve dinamizmin kaynağıdır ve damar tıkanıklığını önlüyor. Vücuttaki direnci arttırıyor.

Ceviz: Dışı kabuklu, içi yağlı ve nişastalı yemiş. Yüksek kolesterolü düşüren ceviz, damar tıkanıklıklarını ve şeker hastalığı tedavisine yardımcı oluyor. İçerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi geliyor.

Böğürtlen : Yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önlüyor. İshal ve ağır yarası ile ayak yorgunluğuna birebir. Ayrıca güzellik kaynağı olarak tanımlanıyor.

Yoğurt: Maya katılarak koyulaştırılmış beyaz, kıvamlı bir süt ürünüdür. Zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, bu özelliği nedeniyle vücudu kanserden korur. Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.

Bezelye: Baklagillerden olan bezelye Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besindir. Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Kansızlığa iyi gelir. Kan Kanserine karşı koruyucudur. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar.

Bal kabağı: Bir küçük tabak balkabağı, günlük beta-karoten ihtiyacının %25′ini, C vitamini ihtiyacının yüzde 10′unu karşılar ve iyi miktarda potasyum içerir. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdır. Beta-karoten, birçok kanser çeşidini önlemeye yardımcı olabilir.

Hindi: 125 gramı, vücudun günlük folik asit ihtiyacını karşılar. Folik asit, kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Ispanak: Antioksidan özelliği taşıyan A vitaminine dönüşen betakaroten içerir. Sağlıklı gözler için gereklidir. Katarakt ve diğer göz tabakalarının bozulmasına karşı lutein maddesi de içerir.

Soya fasulyesi: 453 gramlık soya ununda 31 yumurtanın, 6 büyük şişe sütün veya 900 gramlık kemiksiz etin ihtivâ ettiği kadar protein bulunduğu belirlendi. Vücut için birebir.

Çay: Çeşitli bitkilerin yaprak veya çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür. Günde 2 bardak içilen çayla, 4 elma, 5 soğan, 7 portakal yemiş gibi kalp dostu antioksidan madde almış olursunuz. Özellikle çocukların haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriliyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Vücudun İhtiyacı Temel Besinler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,