Verimli Ders Nasıl Çalışılır

Bu makalemizde verimli ders çalışmayı anlatacağız. Başarılı öğrencilerin çalışma sistemlerini incelediğiniz zaman sistemli ve düzenli çalıştıklarını görüyoruz. Ancak büyük çoğunluğunun ders programının olmadığını görmekteyiz. Yani günde şu kadar saat matematik, şu kadar Türkçe gibi bir çalışmaya sahip değillerdir. Zorla ders çalışılmaz ve mutlaka ihtiyaca yönelik çalışılmalıdır. Programlı ve sistemli bir şekilde ders çalışma metotlarını anlatacağız.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde yazılı ve sözlü sınavların yanı sıra daha pek çok sınav bulunmaktadır. Mezun olduğunuzda iyi bir lise, iyi bir üniversite ve tabi ki devlet kadrolarında çalışabilmek için çeşitli sınavlar düzenlenmektedir. Artık şirketler dahi işçi alırken sınav uygulamaktadır. Bizde bunu dikkate alarak gece gündüz ders çalışıp başarıyı yakalayamayan kişiler yerine günde sadece 3 – 4 saat gibi az çalışarak yüksek notlar almayı başarıyor. Peki bu kişiler hem sosyal hayatlarından fedakarlık yapmayıp hem de nasıl başarılı olabiliyorlardı?

Önce ihtiyaçlarınızı belirleyin ve eksiklerinizi tamamlayınız. Daha sonra düzenli çalışacağınız için tüm konulara hakim olacaksınız ve sınav günü kendinizi çok kasmadan dahi sınava hazırlanabileceksiniz. Program yapmak ders çalışmayı kolay hale getirir ve der çalışmayı alışkanlık haline getirir.

Çalışma programınızı haftalık yapmalı ve kolay kontrol edebilir olması için kağıda dökmelisiniz. Haftada kaç saat çalıştığınızı görebilmelisiniz.

Haftayı programlarken önceden verilerinizi takvime yerleştiriniz. Tatil günleri, sınav tarihleri, ödev teslim zamanları, spor, kurs günleri veya saatleri, okula giriş – çıkış zamanları gibi bilgiler.

Kendinize hangi ders, hangi konu, ne kadar ilerlemeli sorusunu sorun, bunun için bir liste oluşturunuz. Eksiklerinizi tamamlayın ve yeni konuları öğrenebilecek şekilde tasarlamalısınız. Eğer önemli ve tüm konuları içeren bir sınava girecekseniz deneme sınavlarından eksik konularınızı öğreniniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Verimli Ders Nasıl Çalışılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,