Vejetaryen Nedir, Neden Vejeteryan Olunur Kısaca

Vejeteryan ne demek, nasıl olunur, vejetaryenler ne yer ve ne yemezler, beslenme ile ilgili kısaca bilgiler. kelime anlamı ile etyemez manasına gelmektedir. beslenme, genel olarak et ve et ürünleri kesinlikle tüketilmemekte ve vejetaryenliğin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Eğer beslenme çeşidine dahil olacaksanız dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Çünkü bu tip bir beslenme grubuna dahil olduğunuzda artık sağlığınız için dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Vejetaryenler genel olarak et yemezler olarak bilinir. Kırmızı Et, balık ve kümes (Tavuk hindi vs.) hayvanlarını tüketmeyenlere, süt ürünleri, yumurta gibi besinleri de yine tercihli bir şekilde tüketenlere vejetaryen denir.

Lakto – Ovo Vejetaryenler: Hayvan eti, tavuk, balık, kırmızı et yemezler. Ancak bu hayvanlardan elde edilen yumurta ve süt ürünlerini tüketirler. Vejetaryenlerin çok büyük çoğunluğu %80-90’lık büyük çoğunluğu bu gruba dahildir.

Lakto Vejetaryenler: Herhangi bir hayvanın etini yemedikleri gibi yumurta da tüketmiyorlar. Bu gruba dahil olanlar süt – yoğurt gibi besinleri tüketmektedirler.

Veganlar: En katı vejetaryen grubudur. Et, süt, yumurta tüketmedikleri gibi hayvansal hiçbir besin maddesini de tüketmezler. Bal, dondurma, yoğurt, muhallebi gibi hayvansal ürünlerden yapılan besin maddeleri bu tür vejetaryenlerin yasakları arasında yer almaktadır.

ovo – vejetaryen: Bu gruba dahil olanlar ise süt tüketmiyorlar fakat yumurta tüketiyorlar.

Pesketaryen vejetaryen: Hayvan eti olarak sadece balık tüketen bir gruptur.

Semi – Vejetaryen: Bu vejetaryen grubu kırmızı et tüketmeyip beyaz eti tüketirler.

MedyaCafe.NetSponsorlu Bağlantılar

"Vejetaryen Nedir, Neden Vejeteryan Olunur Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,