Varis Nedir Belirtileri Nelerdir ve Korunma Yolları

Bacak bacak üstüne atmak neden zararlı? Bacaklarınızı üst üste atığınız zaman kan dolaşımınız düzenli olarak yapılamaz ve buda çeşitli hastalıklara neden olur. Kan dolaşımınız düzenli bir şekilde olmadığı taktirde varis oluşumu artar. Peki ? Varis, toplardamar genişlemesidir. Halk arasında ordubozan olarak da bilinir. Bacaklardaki kirli kanı akciğerinize temizlemek üzere götüren toplardamarların yetmezliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaklarınızdaki kirli kan toplar damarlar aracılığı ile toplanır ve akciğerde temizlenerek tekrar bacaklara gönderilir. Bacaklarınızı bağdaş yaptığınızda veya bacak bacak üstüne attığınızda bacaklarınızdaki toplardamarlar kapakçıkları kapanır ve kan toplanamz veya temiz kan girişi yapılamaz. Bu nedenle kan bacak toplardamarında birikir ve varis’ler ortaya çıkar.

Eğer zamanında önlem almazsanız bu hastalık ilerler ve geri dönüşü olmayan yaralara neden olur. Buda daha sonradan çeşitli enfeksiyonlara, kanamalara ve damar pıhtılaşma sorunlarına neden olur. Bu sorun kadınlarda daha sık görülmektedir. Çünkü kadınlar genelde evde oturmakta veya dışarıda çalışsalar dahi ofiste sürekli oturdukları için bu hastalığa yakalanmaktadırlar.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Bacaklarınızda ve ayaklarınızda yorgunluk, şişkinlik ve ağırlaşma olur. Özellikle günü sonunda bacaklardaki dolgunluk hissi, bacakta yanma hissi, kaşınma, kramp ve gerilme, çeken veya batan baldır ağrıları, bilek veya eklem bölgelerinde şişmeler, kılcal kırmızı veya mavi renkte bacakta oluşan varis belirtileridir.

Varisten Korunma Yöntemleri Nelerdir

Bacakların sağlıklı bir şekilde kalabilmesi ve varisten korunabilmek için mümkün olduğu kadar hareketli bir yaşama sahip olmak gerekiyor. Bacak kaslarınızı geliştirmeli ve uzun yolculuklarda arabadan inip yürüyüşler yapmalısınız. Gün içerisinde yarım saat kadar bacaklarınızı yukarı doğru uzatarak beklemelisiniz.

Eğer gün içerisinde durağan bir yaşamınız var ise yürüyüş yapma imkanına sahip değilseniz bacaklarınızı sıcaktan korumalısınız. Olabildiğince serin tutun ve sıcak kum veya sıcak çamur banyosundan uzak durun. Bu kan dolaşımınızı etkiler. Sauna ve sıcak su banyosu bacaklara iyi gelmez. Soğuk su ile bacak duşu yapmalı ve kesinlikle bacaklarınızı üst üste atarak oturmayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Varis Nedir Belirtileri Nelerdir ve Korunma Yolları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,