Varant Nedir Varantın avantajları nelerdir

, umumi mağazaya bırakılan bir malı temsil eden ve onun üzerinde rehin hakkı kuran emre yazılı senet. (Umumi mağazalar tarafından çıkarılan bu senet vadesinde ödenmezse, senet hamili umumi mağazaya bırakılan ve senette temsil edilen bu malı rehin hükümlerine göre paraya çevirebilir.) Borsaya varantlı katılma hakkı, bir istikraz tahviline bağlı satın alma hakkı ( aynı yada farklı tipte bir başka tahvili, belli bir süre içinde, elverişli satın alma olanağını sağlar.)
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Varantlar, yatırımcılara sermaye piyasalarında birçok uygulama alanı yaratmaktadır. Yatırımcılar mevcut pozisyonlarına varantlar aracılığı ile koruma amaçlı işlemler yapabildikleri gibi risk profili yüksek yatırımcılar kaldıraçtan fayda sağlayabilirler. Portföy çeşitliliği ise bir diğer kullanım alanı olarak ön plana çıkmaktadır. Piyasaların her iki yönü için de pozisyon almayı kolaylaştırdığı gibi dayanak varlığı birden çok enstrümanı kapsayan varantlarda yatırımcılara komisyon bazında avantaj sağlamaktadır.

Limitli zarar,limitsiz kar: Aracı kuruluş varantları hakverir, yükümlülük vermez. Kar piyasa fiyatına bağlı olarak sınırsızdır. Zarar ödenen prim ile sınırlıdır.

Uzun opsiyon stratejilerine imkan verir: Opsiyon alınarak oluşturulabilecek stratejiler varantlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Spekülatif, Oynaklık, Kaldıraç, Anapara Koruma Stratejileri..

Düşük işlem komisyonu: Aracı kuruluş varantları, borsada ayarlama ile sağlanan ekonomik pozisyon karşılığında oluşan fiyat üzerinden işlem görür. İşlem komisyonu da, bu ekonomik pozisyon üzerinden değil, fiyat üzerinden alındığı için yatırımcı bu oran kadar düşük komisyon öder.

Kaldıraç veya anaparanın faizde değerlendirilmesi: Varantlar kaldıraçlı pozisyon almaya imkan kılar. Kaldıraç alınmasa bile ödenen fiyat haricindeki anapara faize yatırılabilir.

Teminat tamamlama zorunluluğu yok: VOB kontratları veya kredili alım işleminde olduğu gibi pozisyon zarar ettiği sürece teminat tamamlama zorunluluğu yoktur.Sponsorlu Bağlantılar

"Varant Nedir Varantın avantajları nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,