Van’da Gezilecek Yerler

’da gidilmesi gereken yerler, ’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, ’da gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır ve coğrafi açıdan önemli bir konumu sahiptir. Çok eski dönemlerden beri yerleşim yeri olan , birçok uygarlıktan izleri taşımaktadır. Urartu medeniyetinin başkenti olan şehir daha sonraları Hurriler, Hititler, Persler, Medler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok kültüre ev sahipliği yaptı. ilinin ilçeleri arasında Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray bulunmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’da Gezilmesi Gereken Yerler

Van şehri, yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın doğal bir sonucu olarak gezilecek pek çok eski yapıya ev sahipliği yapar. Ancak ilçelerin birbirine yakınlığı bu gezileri kolaylaştırmaktadır; dolayısıyla aynı gün içerisinde birden fazla yapıyı ziyaret etmek mümkündür.

Van Kalesi: M.Ö 855 yılında Urartu Kralı 1. Sardur tarafından yaptırılan Van Kalesi, iç kale ve bunun etrafındaki surlarda yükselen kulelerden meydana gelen bir dış kaleden oluşmaktadır. Yaklaşık 2000 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki kalker bir kayalığın üzerinde ihtişamla yükselen kale, eski adıyla Tuşpa, yaklaşık yüz yıl boyunca Urartu Krallığı’na başkentlik yapmış ve büyük bir kısmı günümüze dek ayakta kalmayı başarmıştır.

Göl’ün 4 km doğusunda olup, şehir merkezine 5 km uzaklıktadır.

Kale içerisinde Urartular’a ait çivi yazlı tabletler, mabetler, içlerinde Urartu Kralı Argisti’nin de mezarının bulunduğu kaya mezarlar, burçlar, Osmanlı döneminden kalma camiler ve halk arasında “Bin Merdivenler” veya “Şeytan Merdivenleri” olarak bilinen kaya basamakları da kale gezintiniz sırasında muhakkak görülebilecek diğer yerlerdir. gereken yerlerdendir Van’ı gezmek isteyenler için.

Eski Van Şehri: Van Kalesi’nin güneyinde yer alan şehir, 1915 Rus-Ermeni işgaline kadar, içerisinde Müslüman ve diğer azınlıklarla beraber 30.000’den fazla insanın yaşadığı bir şehirdi. Ancak, Ruslar’ın 1918’deki çekilmesi esnasında şehir içindeki ve dışındaki evlerin yakılıp yıkılmasıyla, şehir harabeye dönmüştür. Harap haldeki evlerin bir kısmı hala gezilebilir.

Diğer kaleler: Van’da pek çok kale yer almaktadır. Anzaf Kalesi, Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Ayanis Kalesi, Toprakkale, Zernek Kalesi de gezilebilecek diğer kalelerdir.

Saray İlçesi’ndeki Yeşil Alıç Kaya Kapısı, Meher Kapı, Hazine Piri Kapısı adı verilen kapı şeklindeki kayalara oyulmuş anıtsal kapılar da görülesi yerlerdendir.

Akdamar Adası: Van Gölü üzerinde, gölün güney kıyılarından 3 km uzaktaki Akdamar Adası badem ağaçlarıyla çevrilidir. Ada, doğal güzelliğinin yanı sıra, restorasyonun ardından, geçen sene müze olarak yeniden açılan 10. yüzyıla ait Surp Haç Ermeni Kilisesi ile de pek çok gezginin uğrak noktası olmaktadır.

Kilise, Ermeni Kralı 1.Gagik tarafından M.S 915 ve 921 yılları arasında yaptırılmış olup, haç şeklindeki planı ve dış cephesini süsleyen kabartmalarıyla göze çarpmaktadır.

Adaya Gevaş semtinden kalkan bir bot ile yaklaşık 20 dakika içinde varılıyor. Yolculuk sırasınca gölün eşsiz manzarasının tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Çarpanak Adası: Van Gölü üzerindeki bir diğer ada olan Çarpanak 11. yy’da inşa edildiği sanılan ve Çarpanak Kilisesi olarak bilinen bir kesme taştan yapılma bir kiliseye sahiptir.

Adır Adası: Van’ın merkez köylerinden Yaylıkaya Köyü’nden bineceğiniz bir botla yaklaşık 10 dakikada varılabilen bu adada da yine eski bir manastır bulunuyor. Önemli bir kısmı yıkılmış bulunan St. Georges Kilisesi, St. Sion Şapeli ve bir takım binalardan oluşan Lim Manastırı da ziyaret edebilecklerinizin arasında.

Van Müzesi: 1972 yılından beri hizmet veren müze, el sanatları ürünler, el yazmaları ve eski savaş aletlerinin yanı sıra, Urartu tarihi açısından da çok zengin bir eser koleksiyonuna sahiptir. Bu özelliği ile tarihe ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir fırsat.

Peri bacaları: Başkale İlçesi’nin Yavuzlar Köyü’ndeki Kapadokya’daki doğa harikalarına benzeyen peri bacaları da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır.

Muradiye Şelalesi: Muradiye ilçesine 10 km uzaklıktaki şelale, mesire yerlerinden hoşlananlar için uğranılası bir mekan.

Edremit: Van’a 20 km uzaklıktaki Edremit, Van-Tatvan karayolu üzerindedir ve göl kıyısındaki yemyeşil doğası ve bahçeleri ile gezilesi yerlerden biridir.

Kırmızı Köprü: 16. ve 17. yy arasında yapıldığı sanılmakta olan ve tuğlalarının renginden dolayı “Kırmızı Köprü” adını alan tarihi köprü Bahçesaray-Hizan yolu üzerindeki Müküs Çayı’ndadır.

Diğer tarihi köprüler: Çatak ilçesi yakınında bulunan tarihi Çatak Köprüsü, Gürpınar İlçesi’ndeki Hoşap Suyu üzerinde bulunan ve 1671 yılından kalma Evliya Bey Köprüsü, Erciş İlçesi’ndeki 13. yy Selçuklu yapımı olduğuna inanılan Bend-i Mahi Köprüsü de ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Kümbetler: Hoşap’da bulunan Süleyman Bey Kümbeti, Muradiye İlçesi’ndeki ismini içinde bulunduğu köyden alan Kubik Kümbetler, hemen Eski Van Şehri’nin dış surlarının yanındaki Ortakapı Mezarlığı’nın ucunda yer alan İkiz Kümbetler, Kadem Paşa Hatun Kümbeti, Hüsrev Paşa Kümbeti, Van Kalesi’nin kuzeydoğusundaki Galip Paşa ve kuzeybatısındaki Abdurrahman Baba kümbetleri, Gürpınar ilçesindeki Hasan Bey Kümbeti, Gevaş’a 2 km uzaklıktaki Celme (Halime) Hatun Kümbeti de ziyaret edilebilir.

Şamran Kanalı: 51 km uzunluğunda sulama için kullanılan bu kanal, Urartular’dan kalmadır ve önemli bir mühendislik örneği teşkil eder.

Kedi Evi: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kampüsü içerisinde yer alan ve Van kedilerinin neslini korumak amacıyla açılmış olan kedi evi de gezilmeye değer diğer bir yerdir.

Camiler: Ulu Camii, Kaya Çelebi Camii, Hamurkesen Camii, Gevaş İzzettin Şir Camii, Süleyman Han Camii ve Kızıl Camii gibi bazıları harabe halinde olan ve günümüze sadece kalıntıları ulaşmış camiler tarihi hissetmek isteyenlerin muhakkak uğraması gereken mekanlar.

Medreseler: Mir Hasan Veli, Hüsrev Paşa, Evliya Bey, Hasan Bey (Hoşap) ve Başkale Pizan Hüsrev Paşa medreseleri de gezilebilir.

Yedi Kilise: Yukarı Bakraçlı Köyü’ndeki bu manastır 1003 ve 1021 yılları arasında Erek Dağı’nın eteklerinde inşa edilmiştir. Kutsal Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinir ve zengin süslemeleriyle dikkat çeker.

Diğer kiliseler: Başkale ilçesindeki 7. ve 9. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülen Yanal (Soradir) Kilisesi ve yine aynı ilçede bulunup Büyük Zap Vadisi’ne bakan bir tepede kurulmuş olan 13. veya 14. yy.da kurulduğu sanılan St. Bartholomeus Kilisesi, Altın Saç köyü yakınlarındaki 13. yy.dan kalma Saint Thomas Manastırı, Muradiye ilçesi yakınlarındaki St. Stefanos Kilisesi de görülmesi gereken yerlerdendir.

Kral Gagik tarafından yaptırıldığı düşünülen Kırmızı Kilise, Bahçesaray yakınlarındaki Azize Kadınlar Manastırı (manastıra giden yolun bir saatlik zorlu bir yürüyüşü gerektirdiğini hatırlatmakta fayda var) ve Gürpınar ilçesine 6 km uzaklıktaki Saint Marinos Kilisesi de yaklaşık 50 dakikalık bir tırmanıştan sonra gezilebilecek bir yer olup, Van’da bulunan pek çok kilise ve manastırın başlıcalarıdır yalnızca.

Kuş Gözlemlemek: Van Gölü üzerindeki Çarpanak Adası Anadolu’daki kuş göç yollarından biri olması sebebiyle sadece Türkiye’de bulunan bazı kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kuş gözlemciliğiyle ilgilenenler ve kuş fotoğrafçılığına gönül verenler Nisan-Mayıs aylarında adaya uğrayabilir.

Bunun dışında gölde tekne gezintisine çıkabilir, göl kenarındaki restoranlardan birisinde manzaranın tadını çıkarıp bir yandan da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Trekking ve Dağcılık: Etrafı dağlarla çevrili olan Van, Artos Dağı, Pirraşit Dağı ve Erek Dağı ile hem trekking, hem tırmanış imkanları sunmaktadır doğa sporları tutkunlarına.

Kayak: Kış sporlarından hoşlanıyorsanız veya yolunuz bir kış vakti Van’a düşecek olursa Gevaş İlçesi’ndeki Abalıköy kayak merkezlerinde kaymanın keyfine varabilirsiniz.

Kaplıca: Erciş ilçesinin yaklaşık 30 km uzağında bulunan Hasan Abdal Kaplıcası da sağlık turizmine ilgi duyanlar ve kaplıcalarda şifa arayanlar için ideal.

Van usulü kahvaltı: Yöresel yemeklere meraklıysanız veya yeni yiyecekler denemekten hoşlanıyorsanız, ünü Van’ın sınırlarını çoktan aşmış olan ve içerisinde Çörek içi, Kavut, Murtuğa, İlitme gibi yöresel tatlar barındıran Van kahvaltısı tam size göre. Tabii Van’ın meşhur otlu peynirini de unutmamak gerek. Van Çarşısı’ndaki kahvaltı salonları bunun için ideal.

Gölde gün batımı izlemek ise olmazsa olmazlardan. Van Kalesi’ni akşam üstü gezecek olursanız, gün batımında eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir ve güneşin göl üzerindeki yansımasını izleyebilirsiniz yukarıdan.

Akdamar Adası’nın kıyıları ise yüzmek isteyenler için ideal. Elbette gölün diğer kıyılarında da yüzebilirsiniz.

Rus pazarı, Avrupa pazarı adı altındaki çarşıları gezip, hediyelik eşya bakabilirsiniz. Bu çarşılardaki dükkanlarda İran yapımı ve istenmeyen tüylere karşı işe yaradığı söylenen karınca yumurtası yağı bulmak da mümkün.

“Savat” denilen özel ve eski bir gümüş süsleme tekniğiyle işlenmiş gümüş takılar hediyelik olarak hoş alternatifler sunuyor. Van’ın meşhur halı ve kilimleri ne de göz atmak da fayda var.

Şehir tarihle bu denli iç içe olunca yapılacak en iyi şey elinize bir fotoğraf makinesi alıp – fotoğraf çekmeyi seviyorsanız- sokakları gezmek. Her köşede yıllara meydan okuyarak bugünlere gelmiş bir yapıya rastlamak mümkün.Sponsorlu Bağlantılar

"Van’da Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,