Uzun Ve Sağlıklı Yaşamak için Ne Yapmalı

Çoğu insan uzun süre yaşamak ister. Ancak sadece uzun süre yaşamak değil sağlıklı ve dinç olmak önemlidir. Çünkü belli bir yaştan sonra sürekli hasta bir şekilde yaşam sürmeyi kimse istemez. Peki hem uzun yaşamak hem de sağlıklı bir şekilde yaşamak için neler yapmalıyız. İnsanlığın varlığından buyana hayatta kalma mücadelesi hep olmuştur. Hastalıklara çareler bulmak, uzun süreli yaşam, sağlıklı yaşlanmak üçün ilaçlar ve formüller her dönem olmuştur. İnsanlar genç görünebilmek için pek çok uğraş vermektedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Genç ve Sağlıklı Kalabilmek için Yapılması Gerekenler

Vücudunuzu İnceleyin: vücudunuzun her bölümünü iyice inceleyin. Vücudunuzdaki değişimleri net bir şekilde sizden iyi kimse anlayamaz. Özellikle benlerinizi ve lekelerinizi takip edin, böylece cilt kanserine dönüşme ihtimali olan şeyleri kendiniz takip edebilirsiniz.

X-RAY Cihazından Geçmeyin: Özellikle havaalanlarında bulunan bu cihazlar yaydığı ışınların tam olarak etkileri henüz bilinmiyor. Ancak sağlığımızı tehdit ettiği kesin bu nedenle X-rayden geçmeden önce bir daha düşünün.
Kaliteli Ayakkabı Giyin: İltihaplanma kalp hastalığı, Alzheimer, otoimmün bozuklukları, diyabet ve kötü yaşlanma gibi birçok hastalığa da zemin hazırlayabiliyor. Özellikle kadınların giydiği babet, ucu dar topuklular gibi ayakkabılar tüm sisteminizi, siz fark etmeden etkiliyor ve iltihaplanmaya neden oluyor. Bu yüzden iyi ve rahat ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz.

Yeterli Miktarda Çay Ve Kahve Alın: Kahve veya özellikle bizim kültürümüzde yaygın olan çay içme alışkanlığının “aşırı” olmadığı sürece faydalı tarafları da var. Özellikle çayın içinde bulunan flavanoidlerin kalp için faydaları var. Ancak dediğimiz gibi aşırı kafeinin yararından çok zararı bulunmaktadır. Çay için çoğu uzman günde 6 -8 bardak arasını yeterli görmektedir.

Düzenli Yemek Yiyin: Vücudunuzda stresi azaltmanın en iyi yollarından biri de sıkıcı da olsa bir rutine girmektir. Hep aynı saatte yemek yer, aynı saatte uyursanız vücudunuzdaki stres hormonu kortizol düşer. Ayrıca kendinizi fazla acıktırmanız da pek iyi bir şey değil. Acıkır da yemek yemezseniz vücut kendisini korumaya alır ve kilo almaya başlarsınız.

Günde 1 Tane Aspirin Alın: Yüzyılı aşkın bir zamandır kullanılan asetilsalisilik asitin (ASPİRİN), mide sorunu olanlar hariç neredeyse hiçbir yan etkisi bulunamadı. Uzmanlar birçok insana, özellikle de yaşlılara her gün bir tane almayı öneriyor. Bu kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor. Ayrıca akciğer, kolon ve prostat kanseri riskini de yüzde 46 azaltıyor. Yine de bunu doktorunuza danışmadan almayın.

Sebze ve Meyve Tüketimini Artırın: Özellikle Avrupa’da vitamin hapları çok büyük bir pazar. Ancak son yapılan araştırmalar bu vitamin haplarının sanıldığı kadar faydalı olmadığını ortaya koyuyor. Türkiye gibi bereketli tarım topraklarında yaşayanlar ise her zaman taze sebze meyveye ulaşabildiği için çok daha şanslı. Bu yüzden hem sebze ve meyvenize sahip çıkın hem de taze ürünlerden vitaminlerinizi almaya çalışın.

Çocuk Yapın: Yine insanoğlunun doğuştan içinde varolan en güçlü, içgüdüsü: Çocuk yapmak yani soyunu devam ettirmek. Böylece bilinçaltında ölümsüzlüğe kavuşacağı hissine ulaşmak, tüm bu doyumu bir kenara bırakırsanız çocuk sahibi olmak manevi açıdan sizi güçlendirecek, birçok zorluk karşısında kendinizde devam etme gücünü bulmanızı sağlayacak. Ayrıca birini koşulsuz sevmek de size iyi gelecektir.



Sponsorlu Bağlantılar

"Uzun Ve Sağlıklı Yaşamak için Ne Yapmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,