Uşak’ta Gezilecek Yerler

’ta gidilmesi gereken yerler, ’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, ’ta gezilip görülesi yerler nerelerdir? , Ege bölgesinde yer alan şehir Batı ve Orta Anadolu’yu birbirine bağlayan bir kısımda yer alır. çok eski bir tarihe sahiptir. M.Ö. 4000’li yıllara kadar giden bir tarihe sahip olan şehir günümüzde de önemli bir yer olmayı korumaktadır. ’ın en önemli turistik bölgesi ise müzesinde sergilenen, Lidya Döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen dünyaca ünlü “Karun Hazineleri”dir. ilinin ilçeleri arasında Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey bulunmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Sebaste (Selçikler): Sivaslı ilçesinin 2 km. kadar güneybatısındadır. Sebaste şehri, Roma imparatoru Augustus tarafından MÖ. 20 yılında Sebaste adıyla kurulmuş, Roma döneminde 12 önemli şehirden biri olmuştur. En görkemli çağlarını Bizans Dönem’inde yaşayan kentte büyük ve küçük olmak üzere iki kilise bulunmaktadır.

Blanudus (Sülümenli): Ulubey ilçesindeki ören yeri Uşak merkezer 40 km. uzaklıktadır. Büyük İskender’in Anadolu seferinden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuştur. En önemli yapıları kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarlarıdır.

Mesotimolos (Düzköy): Düzköy’ün yaklaşık 300 metre kuzeydoğusunda yüksekçe bir tepenin tümülüs olduğu görülür. Etrafı yüksekçe tepe ve kayalıklarla çevrili bir vadinin çevresindeki kayalıklarda çok sayıda basit görünümlü tek odalı, sekili, kapıların bazıları dikdörtgen ve kemer kapılı olan kaya mezarlığına rastlamak mümkündür. Bunların Lidya Dönemi Uygarlığı’na ait mezarlar olduğu düşünülüyor.

Akmonia (Ahatköy): Uşak merkeze 40 km., Banaz’a ise 8 km. Uzaklıkta, çevreye hakim bir tepe üzerinde kurulmuş antik bir şehirdir. Burası meşhur Kral Yolu üzerindedir. Şehrin Frigya, Lidya, Hellen, Roma ve Bizans Dönemleri’nde çok geliştiği ve Uşak dahilindeki büyük yerleşim yerlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Tepeyi çevreleyen kale surlarından bugün çok az bir kısmı görülmektedir. Şehrin tiyatrosu tepenin güney yamacında surların dibinde olup, şu anda oldukça harap durumdadır. Buradan çıkan eserler Afyon ve Uşak Müzeselerinde sergilenmektedir.

Kremon Agora (Susuzköy): Banaz ilçesi sınırları içerinde kalır. Antik Akmonia şehrne de yakındır ve Kral Yolu üzerinde yer alır.

Diğer Ören Yerleri: Uşak’ta gezilip görülecek diğer ören yerleri arasında Flaviopolis (Aktaş Köyü), Bagis (Güre), Hieroxharax (Oturak Köyü), Dioklea (Ayvacık Köyü) de yer almaktadır.

Tarihi Hanlar: Halı Pazarı Mevkii’nde iki katlı taş binadaki Hacı Gedik hanı; Tiritoğlu Mehmet paşa tarafından bir Fransız mimara yaptırılan ve Uşak’ın mimari güzelliğini gösteren Paşa Hanı; Ulubey ilçesindeki İnay kervansarayı, 1901 yılı yapımı Bedesten kentteki önemli mimari yapılarıdır.

Ulu Cami: Yapılışına açıkça belirten bir tarih yoktur. Ulu cami binasının yapı tarzı Germiyan Beyliği devrinin özelliğini taşımaktadır.

Doğal Alanlar: Ulubey ilçesinde, Uşak-Karahallı karayolunun doğusunda bulunan Kazancı deresinin ve Banaz Çayı’nın oluşturduğu kanyonların toplam uzunluğu 75 kilometreye ulaşmaktadır. Bu kanyonlarda doğa yürüyüşleri yapılabilir, ata binileblir. Aynı zamanda Murat Dağı bölgesinde bisiklet sporu için uygun parkurlar bulunuyor.

Anıt Ağaç: Banaz ilçesi Bahadır köyünde yer alan bu çam ağacının boyu 11 metre, çapı 3.05 metre, çevresi 9.60 metredir. Yaşı 500 ile 1000 yıl arasında tahmin edilen ağaç Anıt Ağaç olarak tescilli.

Clandıras Köprüsü: Karahallı ilçesinde Banaz Çayı üzerindedir. Lidyalılar tarafından Kral Yolu üzerinde yaptırılmıştır. Kemer uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1.75 metredir.Sponsorlu Bağlantılar

"Uşak’ta Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,