Üniversiteyi Yeni Kazananlar

Beklediğiniz an en sonunda geldi hangi üniversiteyi kazandığınız belli oldu. Yaşadığınız şehirden uzakta hiç bilmediğiniz bir yerde okuyacaksınız ancak bir takım endişeleriniz var. Nerede kalacaksınız gittiğiniz yerde sizi ne gibi şeyler bekliyor ve tabiî ki de üniversitede eğitim öğretim nasıl gibi sorulara cevap arıyorsunuz o zaman doğru yerdesiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

sınavını kazanıp, rakiplerinizi bir bir elediniz ve en sonunda kazandım dediniz. Tabiî ki bu süre zarfında bir çok şeyde fedakarlık yaptınız bir çok sosyal aktiviteden kendinizi uzak tuttunuz.
Şimdi öncelikle sorunundan bahsedelim;

Yeni bir şehre giden öğrenciler için en büyük sorun gittikleri şehirlerde barınma sorunu olacak. Kimi, öğrenciler arkadaşlarıyla ev tutma yolunu seçerken kimileri de yurtlarda kalacak. Ancak açıklanan fiyatları da el akıyor. İşte kimi yerde ev kiralarını bile geçebilen   fiyatları mevcut…

Üniversiteyi kazanan ve şehir dışında okuyacak öğrencilerin en büyük sorunlarının başında konaklama geliyor. Devlet yurtlarının yanı sıra üniversiteler de öğrencilerine kendi yurtları ile değişik alternatifler sunuyor. Ancak bazı yurtların ücretleri ve istenen depozitoları ev kiraları ile yarışır durumda. Yurtlardaki fiyatlar internet bağlantısına ya da günlük temizlik yapılıp yapılmadığına, odalardaki öğrenci sayısına, odada banyo ya da tuvalet ile çamaşır makinesinin yer almasına ve güvenlik hizmetlerinin olup olmamasına göre değişiyor..

Devlet yurtlarında kalamazsanız dahi özel yurtta kalmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hiç tanımadığınız veya çok kısa süreli tanıdığınız kişilerle eve çıkmayın zira bu durumda olanların çoğu anlaşamayıp birlikte yaşayamıyorlar ettikleri masraf boşa gittiği gibi üniversiteye uyum sorunu da yaşamanıza neden olabilir.

Gittiğiniz yerde sizi ne gibi şeyler bekliyor üniversite denilen yerde ne ki;

Üniversiteyi medyadan ve sinema filmlerinden görmeye alışık olduğumuz özellikle yabancı filmlerde geniş araziler üzerine kurulu düzenli binalar ve yeşilliklerle dolu bir kampus kızlı erkekli gruplar halinde bu yeşilliklere yayılmış öğrenciler şeklinde hayalinizde canlandırıyor olabilirsiniz. Bu sizin suçunuz değil hep böyle gösterdiler ancak oraya gittiğinizde sizde göreceksiniz ki işin aslı böyle değildir. Nasıl bir gençlik karşınızda, üniversitedeki öğrenciler Türkiye ye gelmiş geçmiş en apolitik gençliktir. Üniversiteyi kazandım diye artık üniversiteli olmayanları küçük gören ne oldum delisi sadece eğlence peşinde koşan büyük bir kalabalık diyebiliriz. Genel anlamda böyledir yani büyük çoğunluk.Sponsorlu Bağlantılar

"Üniversiteyi Yeni Kazananlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , ,