Uçaklar Arkalarında Neden Bulut Bırakır

havalandıklarında alçak kısımlarda herhangi bir şey bırakmaz ancak yükseldikçe özellikle açık havalarda bu daha iyi gözlenebilir arkalarından bırakırlar. peki bu nasıl oluyor. Bir uçağın arkasında oluşabilmesi için havanın yeryüzünden buharlaşan suyu ememeyecek, yani içine alamayacak kadar düşük sıcaklık ve basınçta olması, bir de bulutu oluşturacak su damlacıklarının etraflarında tutunabilecekleri toz parçacıklarının olması gereklidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Yerden 10 bin metreden fazla yükseklikte hava tamamen temizdir. Yani Havada su damlacıklarının tutunabilecekleri toz parçacıkları yoktur.

Bilindiği gibi jet uçaklarının motorları, ön taraflarından havayı alarak, yakıt ile yakar ve işlev tamamlandıktan sonra, arka taraflarındaki küçük çaptaki egzozdan büyük bir basınç ile dışarı verirler. Bu motorların aldıkları hava ile birlikte giren su buharı, motorun içinde daha da koyu hale gelerek dışarıdaki çok soğuk havanın üzerine püskürtülür. Buna teknik dilde ‘sublime’ olma olayı denir. Yani buhar halindeki suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması, buz haline geçmesidir.

alçaktan uçtuklarında yine aynı şey oluşur, ancak motorlardan su buharı salınır düşük ısı, nem miktarı, rüzgar yönü gibi etkenler tam oluşmadığı için uçakların arkasında beyaz oluşmaz.Sponsorlu Bağlantılar

"Uçaklar Arkalarında Neden Bulut Bırakır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , ,