Türkiye’deki Cemaatler ve Tarikatlar

Türkiye’de cemaat diyince akla sadece birkaç isim geliyor. Ancak ülkemizde pek çok cemaat ve tarikat bulunmaktadır. Peki bunlar hangileridir? Cemaat nedir, tarikat ne anlama gelir? Cemaat, bir dinden veya bir soydan olanların topluluğudur. Tarikat, aynı dinin içinde birtakım yorum ve uygulama farklılıklarına dayanan, bazı ilkelerde birbirinden ayrılan Tanrı’ya ulaşma ve onu tanıma yollarına verilen addır. İşte ülkemizdeki cemaat isimleri…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Cemaatler ve Tarikatlar

Nurcular: Said Nursi’yi üstat olarak kabul eden ve Risale-i Nur adlı kitabından yararlanan kesimin genel adıdır. En büyükleri ise Hizmet hareketi adı verilen gruptur.

Menzilciler: Bu grup adını Adıyaman’ın Menzil Köyü’nden alıyor. Nakşibendi tarikatlarına bağlı olan bu grup Türkiye’deki cemaatler arasında en fazla mensubu olan gruptur.

İskenderpaşa: II. Bayezid’ın veziri İskender Paşa tarafından yaptırılan İskender Paşa Camii’ne Mehmet Zahid Kotku’nun 1 Ekim 1958 tarihinde imam olarak atanmasıyla başladı. Bu tasavvuf cemaati Nakşibendi koluna bağlıdır.

İsmailağa Grubu: Fatih Çarşambada yer alan bu grup sarık, cüppe gibi kıyafetlerle dikkat çekmektedir. Yine bu cemaatte Nakşibendiliğe bağlıdır. Bu cemaat kendilerini Ehl-i Sünnet vel Cemaat yolundaki Müslümanların bir ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlar.

Erenköy Grubu: Nakşibendi tarikatlarından olan bu grup Erbilli Mehmet Esat Efendi’nin Erenköy’de aldığı köşk ile başlamıştır.

Süleymancılar: Kurucularının ismi Süleyman Hilmi Tunahan’dır zaten tarikatın ismi de buradan gelmektedir.

Yahyalı Grubu

Kadiriler

Halveti Şabaniye Grubu

Hakikat Grubu

Tillo ve Norşin Şeyhleri

Işıkçılar

Hüda-Par ve Kürt İslamcılar

Haydar Baş Grubu

Adnan Hocacılar

GalibilerSponsorlu Bağlantılar

"Türkiye’deki Cemaatler ve Tarikatlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,