Türkiye’de Hangi Şehirler Sular Altında Kalacak

Yakın bir gelecekte bazı ülkelerin sular altında kalacağını duymuşsunuzdur. Kutuplardaki buzulların erimesi ve suların yükselmesi ile bu olay gerçekleşecek peki bu durumdan ülkemiz ne kadar etkilenecek dersiniz. Durum hiçte iç açıcı değil, bereketli pek çok bölge sular altında kalacağı gibi bazı şehirlerde tamamen yok olacak seviyeye gelecek bu açıklamayı dünyaca ünlü en çok satılan dergilerden biri olan bilim dergisi National Geographic yapıyor. Yapılan araştırma kutuplardaki tüm buzulların erimesi halinde dünya haritasının nasıl değişeceğini ve Türkiyenin bundan nasıl etkileneceğini araştırdı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Buzullar Eriyince Su Ne Kadar Yükselecek

National Geographic, bütün buzullar eridiğinde sular altında kalacak bölgelerin haritasını çıkardı. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin ise durumu hiçte küçümsenecek seviyelerde değil. Küresel ısınma nedeniyle tüm buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık olarak 65 metre kadar yükselecek. Bu durumda bir çok yarım ada, ada haline gelecek.
Bilim insanları, bütün buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, bu süreçte sıcaklık ortalamasının da 14.4 dereceden 26.6 dereceye çıkması bekleniyor.

Hangi Ülkeler Yok Olacak

Buzulların erimesi ile birlikte sular yükselecek bazı ülkelerde sular altında kalacak bunlar, Danimarka, Hollanda ve Belçika’dır. Bu durumdan en fazla Kuzey Avrupa etkilenecek.

Türkiye’nin Durumu Ne Olacak

Özellikle sahil şeridi kaybolacak, Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa’nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. Ege Bölgesi’nde İzmir’i yutan sular, Yunan Adaları’nı denize gömecek. Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana’daki Çukurova deltası tamamen sular altında kalacak. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası da yüzde 20’lik bir kısmını kaybederek nasibini alacak.Sponsorlu Bağlantılar

"Türkiye’de Hangi Şehirler Sular Altında Kalacak" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,