Türkiye’de Elektrikle Çalışan Araba Satışta

Renault Paris’te 2011 yılından itibaren Danimarka ve İsrail’de, ardından tüm Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülecek olan, Bursa’da ürettiği elektrikli Fluence’ın fiyatını basına açıkladı. Renault, elektrikli Fluence için 21 bin 300 Euro’luk bir Avrupa satış fiyatı belirlemiş. fakat Türkiye’de KDV’side fiyata dahil olduğu zaman ne kadar artış göstereceği de merak konusu. Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak Renault’un açıkladığı fiyata aracın batarya fiyatı dahil değil. Yani elektrikli Fluence satın alanlar, ayda 79 Euro’luk bir ödemeyle, bataryayı kiralamış olacaklar.

Bursa’da üretilen bu aracın Türkiye’de de satılması halinde, 100 kilometre yol gidebilmek için ihtiyaç duyacağı elektrik için sürücüler sadece 3 TL ödeyecekler. Bu 100 kilometrede 5 litre dizel tüketen bir araçla karşılaştırıldığında 5 kat daha ucuz olacağı anlamına geliyor. Bu elektrikli arabaların Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını ne derecede etkiliyeceğide şimdiden merak konusu.

Chevrolet

Otomotiv dünyasının uzun menzilde ilk elektrikle çalışan otomobili olan Chevrolet Volt’un satış fiyatı açıklandı.
Açıklanan fiyata göre Chevrolet Volt’un Avrupa’da anahtar teslim fiyatı 41 bin 950 Euro’dan başlayacak. İlk Chevrolet Volt 2012 yılından itibaren satışa sunulacak arabanın Türkiye’deki satış fiyatı henüz açıklanmadı.

Chevrolet firmasından alınan bilgiye göre, Volt hem elektrik hem de benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip. Aracın elektrik şarj sistemi 8 yıl veya 160 bin km garantili. Açıklamada, bu sürenin otomotiv endüstrisinde elektrikli bir otomobil için verilen en uzun ve en kapsamlı garanti süresi olduğu da kayda alındı.

Chevrolet Volt, 16 kWh lityum iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar mesafe gidebiliyor. Akünün enerjisi bittiği zaman ise tümleşik bir alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlıyor ve aynı zaman zarfında aküyü şarjlı tutuyor. Bu özellik Chevrolet Volt’un menzilini 500 kilometrenin üzerine çıkarıyor buda kullanıcıya sağladıkları özelliklerin başında geliyor.

Elektrikli araba modellerini görmek için buraya tıklayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Türkiye’de Elektrikle Çalışan Araba Satışta" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,