Türkiye’de ARGE’ye Verilen Önem

Ülkemizde yeni yeni önem kazanmaya başladı. Bir çok kurum artık bölümünü oluşturdu ve ’nin önemini anladı. Türkiye’deki anlayışını şu şekilde sınıflandırabiliriz. olarak isimlendirilen teknik kısımlar, Müşteri istekleri doğrultusunda hareket eden ’ler, birde dünyayı yönlendiren ve şekillendiren lider ’ler olarak sınıflandırabiliriz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılandırması

ARGE yapılandırılması ve çalışma sistematiği ARGE verimliliği için çok büyük önem
taşımaktadır. Eğer doğru oluşturulamazsa şirket için anlamı dışında kullanılan bir bölüm veya
şirket için bir yük oluşturur.

ARGE yapılandırılması en basit haliyle şu şekilde gruplandırılabilir.

Tasarım Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Dokümantasyon Grubu

Tasarım müdürlüğünün düşünce ve çalışma sistematiği diğer grupların düşünce ve çalışma
sistematiğinden daha farklıdır ve farklı olmalıdır. Önemli olan farklı görev ve bakış açıları olan bu bölümleri doğru bir çalışma sistemiyle uyumlu bir şekilde bir arada çalıştırabilmektir.

Birçok orta ve küçük ölçekli şirkette bir mühendis alınır. Bu hem malzemeci, hem satın almacı, hem problem çözücü, hem de tasarımcıdır. Kurumlar mali giderleri azaltmak için elaman sayısını kısıtlı tutmaya çalışıp eldeki elemanlara çok fazla yüklenmektedir. Buda çalıştırdığı kişilerden yeterince verim alamamasına neden olur.

Örneğin tasarım aşamasında çok fazla hata yapılabilir, proje zamanında çıkmayıp müşteri ve ürün kaybına neden olabilir, doğru düşünülmemiş proje ölü doğabilir. Buda yeni başlanmış bir ARGE’de olursa yaşanan bu kötü tecrübeler nedeni ile şirkette ARGE’nin son bulmasına neden olabilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Türkiye’de ARGE’ye Verilen Önem" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,