Tüp Bebek Yönteminde En Çok Bilinen Yanlışlar

yöntemi şüphesiz ki çok başarılı bir yöntem ancak halk arasında yayılan yanlış bilgiler ile ilgili yanlış algılamalara neden olmaktadır. Genellikle her yaşta yapılıp yapılmadığı, tedavisinde genellikle ikiz, üçüz bebek sahibi olunduğu, hiç sperm üretemeyen erkeklerin baba olup olamayacağı gibi sorular yeterli bilgi sahibi olunmaması gibi nedenlerden dolayı bilgi kirlikleri bireylerde daha sonrası da bu tedavi için ön yargı oluşmasına neden olmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


yapmak zor ve çok ağrısı olan tedavimi yöntemidir. Bu kanı yanlıştır. tedavisinde çok yol kat edildi. yönteminin çıktığı ilk yıllara göre çok fazla yol kat edildi diyebiliriz. En son uygulanan yöntemlerinde neredeyse iğne bile yaptırmada ilaçlarla şişkinlik, ağrı gibi yan etkileri azaltmıştır.

Tüp bebek yönteminde ikinci tedaviler ilkine göre daha çok başarılıdır. Bu bilgide en çok bilinen yanlışlar arasındadır. Tüp bebek tedavisinde ilk dört tedavi hemen hemen eşit başarı oranına sahiptir diyebiliriz. Daha sonraki tedavilerde yapılan istatistiklere göre başarı oranı zayıflamaktadır.

Tüp bebek tedavisinden sonra uzun süre yatmak gerekiyor. İlk zamanlar için olabilir fakat yeni yöntemlerde yanlış bir bilgidir. Tüp bebek tedavisi bitip transfer yapıldıktan sonra yatmanın gebelik şansını arttırdığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Yerleştirilen embriyo yer çekimiyle düşmeyeceği gibi, yerleşme işlemi de transferden yaklaşık üç gün sonra gerçekleşmektedir.

Tüp bebek tedavisinde genellikle ikiz veya üçüz bebek olur. Bu bilgi aslında pekte yanlış değildir. Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebeliklerin arttığı bir gerçektir. Buna önlem olarak 2010 yılında yönetmelikte yapılan değişiklikle 35 yaş altındaki hastalarda ilk iki denemede tek embriyo, diğer tüm hastalarda da en fazla iki embriyo transferine izin verilmiştir.

Her yaşta tüp bebek yapılabilir. Yaşla ilgili herhangi bir sınır söylenmez ancak çocuk isteyen kadınların 25-34 yaş aralığında en sağlıklı şekilde anne olabileceklerini unutmaması gerekmektedir.

Sperm hücresi üretemeyen erkek baba olamaz. Söylemi de yanlıştır. Günümüz teknolojisi sayesinde sperm arama ameliyatları ile testlerde hiç spermi çıkmayan erkeklere de baba olma fırsatı oluşmaktadır.

Tüp bebekte başarı kesindir. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Tedavi yöntemi son zamanlarda çok gelişmişte olsa başarı yüzde 50’dir diyebiliriz.Sponsorlu Bağlantılar

"Tüp Bebek Yönteminde En Çok Bilinen Yanlışlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,