Trafikte Az Yakıt Harcamak İçin Ne Yapmalı

Trafik, ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt tarafından kullanılması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda yakıt fiyatlarını inceleyecek olursak artık herkesin trafikte daha tasarruflu olması gerekiyor. Peki trafikte daha az yakıt tüketmek için neler yapmamız gerekiyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Hız limitlerine uyunuz. Limite uymak hem yüzde 20 enerji tasarrufu sağlar hem de güven içinde gidersiniz. Motoru yüksek devirde kullanmayın ve vitesi motor devrine uygun seviyeye alın. Kalkışlarda, sürüş sırasında ve vites değiştirirken ani gaz vermeyin. Ani hızlanma ve duruşlar yapılan agresif sürüşte, ölçülü sürüşe göre yüzde 20 daha fazla yakıt tüketiliyor.

Özellikle şehir içinde çok sert gaz ve fren kullanımından kaçının. Daha az yakıt tüketimi için, hızlanırken gaz pedalına yavaş yavaş basın. Yolda kavisler çizmeden düz bir şekilde ilerleyin, zorunlu olmayan durup kalkışlardan kaçının. Önünüzdeki trafiğin yavaşladığını veya kırmızı ışığı görünce ayağınızı gazdan çekin.

Hareket halindeyken aracın penceresi kapalı olmalı ya da hava değişimini sağlayacak kadar açılması, azımsanamayacak ölçüde yakıt tasarrufu sağlar. Aracın bakımı zamanında yaptırılmalı. Uygun şekilde bakımı yapılmayan her bir parçayakıt tüketimini artırır. Otomobilin yakıt verimliliğinde lastik kullanımı da önemlidir. Mevsime ve yol şartlarına göre uygun lastik kullanımının yakıt tüketimini yüzde 5-10 arasında etkiler.Sponsorlu Bağlantılar

"Trafikte Az Yakıt Harcamak İçin Ne Yapmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,