Toprak Yiyen Çocuklardaki Hastalıklar

Toprak yeme hastalığı nedir? Toprak, yer kabuğunun, toz durumuna gelmiş türlü kütle kırıntılarıyla, çürümüş organik cisimlerden oluşan ve canlılara yaşama ortamı sağlayan yüzey bölümüdür. Çok normal bir durum gibi görünmese de bazı çocuklar vücutlarında eksik olan demir, kalsiyum ve çinko nedeniyle toprak yerler. Birde adı verilen zeka hastalığı durumu vardır. Bu hastalığa yakalanan çocuklar ise yenmeyen hatta pek çok insana itici gelen maddeleri yiyen kendini tutamayan bir çeşit rahatsızlıktır. Peki hastalığı ile aşerme nasıl ayırt edelir tedavisi nedir?

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalığı Nedir

Normalde yenmeyecek maddelerin yenilmesi olarak tanımlanan pika hastalığı zeka geriliği olarak görülür. Bu maddeleri yemenin 1 aydan fazla sürmesi gerekir. En çok buz, kül, killi toprak, böcek, çamaşır deterjanı, çamaşır süngeri, kağıt, saç, kiremit tozu, badana sıvası, yaprak, çamaşır kolası gibi maddeleri yemeye çalışmaktadır. Bu rahatsızlığı gidermek için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Aşerme ve Pikanın Farkı Nedir

Toprak yeme isteği demir eksikliği, psikolojik rahatsızlık, sevgi eksikliği, güvensizlik ve duygusal yetersizlikten kaynaklanabilmektedir. Çocuğun beslenme alışkanlığı değiştirmelisiniz. Vücuttaki mineralleri tamamlamalısınız. Çocuktaki psikolojik sorun bir uzman tarafından mutlaka tedavi edilmeli. Kadınların gebelikleri döneminde normal gıdaların dışında besin maddeleri yemesi, “aşerme” olarak adlandırılır. Pika’da durum çok daha farklıdır. Pikada, yenilen maddelerin gıda özelliği yoktur ve sürekli bu maddeler yenmeye çalışılır.

Çocuklarda Toprak Yeme Alışkanlığını Tedavi Etme

Çocuklarda torak yeme alışkanlığı demir, kalsiyum ve çinko eksikliğinden kaynaklandığından bu mineralleri bolca içeren bitkilerle giderebilirsiniz.

Kuzu kulağı otunun suyunu kaynatıp günde 1 bardak çocuğunuza içirebilirsiniz.

Labada (efelek otu) yaprağını kaynatıp suyunu 1 bardak içirebilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Toprak Yiyen Çocuklardaki Hastalıklar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,