Toplumdaki Olaylar Çocuklara Nasıl Anlatılmalı

Son zamanlarda televizyonlarda ve sosyal medyada paylaşılanlar, sokakta ve okulda konuşulan olaylar çocuklara nasıl anlatılmalıdır. Çocuğunuzu bu olaylardan uzak tutmak diye bir şey neredeyse imkansız halde diyebiliriz. Çünkü siz onu görsel medyadan uzak tutanız dahi çocuğunuz onu bir şekilde arkadaşlarından veya başka bir yerde konuşulurken duyacaktır. Özellikle TV’de ve internetteki şiddet içerikli görüntüler çocuğunuzu rahatsız edebilir. Bu tip şiddet görüntüleri çocuklarda çeşitli travmatik etkilere neden olabilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların çok büyük çoğunluğu kendini güvende hissetmek isterler. Güven duygusu sarsabilecek her olay, her görüntü özellikle küçük yaşlarda ki çocuklarda tedirginlik ve anksiyete duygusuna neden olabilir.

İçinden geçtiğimiz zorlu ve büyükler için bile travmatik olabilecek süreçte, anneler yaptıkları açıklamalarla çocukların güven duygusunu tazelemelidir.

Sorulara cevap vermekten kaçınmak çocuk ta daha büyük tedirginlik duygusuna yol açabilir. O yüzden çocuğa basit, net ve yalan olmayan cevaplar vermek gereklidir.

Yaşananların insanların doğayı korumak üzere fikirlerini yüksek sesle söyledikleri bir buluşma olduğu, ülkeyi yöneten insanların o bölge ile ilgili daha farklı düşünceleri olduğu, toplanan insanların da bu düşünceye karşı olduğu anlatılabilir.

Polisin halkın can güvenliğini korumakla görevli olduğunu, bu olayda da polisin aslında görevini yapmaya çalıştığını, ancak bu kadar kalabalık bir toplulukta iyi ve kötüyü bazen ayırmakta zorlandığını ve müdahale ettiğini söyleyenebilir.

Önemli olan; hayatın devam ettiğini, onun hayatını tehdit edecek herhangi bir durum olmadığını, aile olarak beraber olduğunuzu ve kaygılanmaması gerektiğini anlatmaktır.

Küçük çocuklara yaşananlara dair görüntüleri seyrettirmemek, yanında olaylarla ilgili yaşadığınız kaygıları konuşmamak, çocuğun bu süreçte travma yaşamamasına yardımcı olur.

Çocuklar anne ve babalarının duygularını sünger gibi emerler. O yüzden anne ve baba olarak siz ne kadar sakin ve güven hissi içinde olursanız çocuğunuz da kendini o kadar güvende hisseder.

Çocuğunuzun bu konuda ki endişeleri var ise onları dile getirmelerine izin vermek ve endişelerini paylaşmakta çok önemlidir.

Çocuğunuza izledikleri karşısında kaygı/korku hissetmesinin normal olduğunu, onun yanında olduğunuzu, onu daima koruyacağınızı, hayatını tehdit edecek bir şey olmadığını anlatmanız çocuğunuzun kaygılarını azaltacaktır. ”

Bir ebeveyn olarak paylaştığım tavsiyelere artık hiç ihtiyaç kalmamasını ve tırmanan gerginliğin bir an evvel bitmesini istiyorum. Dualarım; hikayenin tatlıya bağlanarak herkesin ama herkesin yüzünün güldüğü “mutlu son” karesini bir an önce görmek için…Sponsorlu Bağlantılar

"Toplumdaki Olaylar Çocuklara Nasıl Anlatılmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,