Toplum içinde konuşamama Rahatsızlığı

Son zamanlarda hızla yayılan hastalığı, sosyal ortamlarda kendini ifade edememe, kendine güvenmemenin sorunu olabilir. Özellikle anne babaların çocuklarında dikkat etmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tamamen psikolojiktir ve bu rahatsızlığa yakalananların madde bağımlılığına yakalanma olasılığı da oldukça yüksektir. Sosyal fobide diğer insanların gözleri üzerinde olunduğunda yaşanan yoğun bir endişe halidir. Rahatsızlığın şiddeti ne kadar fazla ise o ölçüde başka insanlar için sıradan durumlar rahatsızlık kaynağı olacaktır. Sosyal fobisi olanlar; konuşmayı başlatamazlar, göz göze gelmekten kaçınırlar, diğer insanlara göre daha az konuşurlar, daha uzun süre sessiz kalırlar, cevap vermekte gecikirler, konuşmaya eşit ölçüde katılamazlar, bazen meslekleri gereği insanlarla ya da toplum önünde konuşmak zorunda olsalar bile, yeterli ya da rahat görünmek için fazla çaba harcarlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


rahatsızlığı olanla; sürekli başkalarının kendisinden daha iyi , daha güzel ya da daha başarılı olduğu düşüncesi içerisindedir. Kendisi bir türlü bir şeyleri başaramamaktadır. Kendisini beğenmez. Sosyal bir ortama girdiğinde herkesin kendisine baktığını ve onunla ilgili olumsuz şeyler düşündüklerini hisseder. Kendine güven duygusu yetersizdir ve sürekli olumsuz düşüncelerle kendini yorar. Başkalarının kendisi ile dalga geçeceği, başkalarının yanında küçük düşeceği ve rezil olacağı düşünceleri olumsuz düşüncelerinden birkaçıdır. Bu düşünceler nedeni ile sosyal ortamlarda yer almaz, sürekli olarak kaçma davranışı içerisindedir.

Kişide korku ve sıkıntı yaratan toplumsal durumlar beraberinde anksiyete dediğimiz belirtileri getirir. Bu belirtiler bazı kişilerde daha da belirgindir. Kalp ritminde artma, hızlı nefes alma, terleme, titreme, kaslarda gerginlik, midede rahatsızlık ve sıkıntı hissi, yüz kızarması, sıcak ya da soğuk basması belirtilerden birkaçıdır. Bu belirtiler bedensel bir rahatsızlığa bağlı değildir. Kişi olumsuz düşünceleri ile bedenini harekete geçirmekte ve anlamsız olduğunu bildiği halde kontrol edememektedir. Bu endişeler ve bedensel tepkiler artık kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkilemeye başlamıştır. Davetlere, organizasyonlara , toplantılara gidemez, ya da gitmekte zorlanır. Erteler. İş yerinde aktif görev almaktan kaçınır. Duygusal ilişkilerde başarısızdır.

Bu rahatsızlık genetik olarak aile bireylerinden alındığı gibi çocukken çevreden rol model olarak alınan birinden de geçmiş olabilir. Sosyal fobi rahatsızlığının sevindirici yanı ise tedavi ile kolayca geçmesidir. Hastalarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Psikiyatrik ilaçlar ve destek ile sonuca ulaşılabiliyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Toplum içinde konuşamama Rahatsızlığı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,