Tiroid Hastalığı Ve Tedavisi

günümüzde gittikçe daha sık görülmeye başladı. Üstelik yeni doğan bebeklerden tutunda özellikle çocuklarda artan sıklığa dikkat çeken doktorlar anne babaları bu konuda uyarıyor.Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.  Öncelikle nedir bunun tanımından başlayalım bezinin çalışmasındaki bozulma sonucu ortaya çıkan guatr zamanında teşhis edilirse kontrol altına alınabiliyor. İhmal edilirse kansere dahi yol açabiliyor. Halk arasında, boynun ön tarafında bir kitle oluşması olarakda bilinen guatr; birçok vücut fonksiyonunda denge unsuru olan bezinin büyümesine deniyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Hastalığın belirtileri nelerdir?

Sinirlilik, fazla iştaha rağmen kilo kaybı, aşırı terleme, ellerde titreme, kaslarda güçsüzlük. bezi normalden daha az hormon salgılarsa hipotiroidi denir. Halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde kalp atımında yavaşlama, uyuklama hali, saç kaşların dış kenanarlarında dökülme gibi belirtiler verir.

Her şişkinlikte nodüler guatr’dan mı şüphelenmek gerek ?

Hastada hipertiroidi veya hipotiroidi durumu yoksa, pek fazla bir belirti vermiyorsa süphelenmek gerek. Belirtilerle ilgili olarak ‘’Boyun ön bölümünde şişkinlik fark edilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hastadan tiroid ultrasonografisi, tiroid hormonları (kan tetkiki) ve gerekirse tiroid sintigrafisi istenir. Bazen iğne biyopsisi de (parça alınması) gerekebilir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Eğer hipertiroidi (yani tiroid hormon fazlalığı) varsa, hasta ameliyat edilemez. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Boyunda, guatrın hemen önünde, yaklaşık 4 cm’lik bir kesi yapılarak tiroid dokusuna ulaşılır. Tiroid dokusunun çoğu alınır.Sponsorlu Bağlantılar

"Tiroid Hastalığı Ve Tedavisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , ,