Tek Meclislilik ve Çift Meclislilik Nedir

, tek bir yasama organı ya da parlamento’nun bulunduğu yönetim şeklidir. ise veya diğer bir adı ile Bikameralizm, iki yasama organı ya da Parlamento’nun bulunduğu yönetim şeklidir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nedir

Tek meclisli ülkelerin çoğu küçük ve homojen üniter devletlerdir. Türkiye de tek meclisli ülkelere örnektir. Türkiye’de meclisi oluşturan üyeler genel oya dayanan serbest seçimler ile işbaşına gelirler.

TBMM toplam 550 milletvekilinden meydana gelir. Yasama organını oluşturan vekillerin temel görevi yasa yapmak ve hükümetin siyasi denetimini yapmaktır. Her vekilin istediği konuda yasa teklif etme hakkı vardır.

Türkiye’de genel seçimler (milletvekili seçimleri) Anayasada 2007 yılında yapılan değişiklik ile 4 yılda bir yapılmaktadır. Ancak TBMM ve Cumhurbaşkanının isteği ile seçimler yinelenebilir.

Nedir

Türkiye’de bu yönetim şekli iki askeri darbe arasındaki dönemde (1960-1980) Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu olarak uygulanmıştır.

Günümüzde ABD ve Birleşik Krallık çift meclisli ülkelere örnektir. Amerika’da Senato ve Temsilciler Meclisi, Birleşik Krallık’ta Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası bulunmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Tek Meclislilik ve Çift Meclislilik Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,