Tedavi Olan Kanser Hastalarının Kilo Kaybını Engellemek İçin

Kanser tedavisinde kilo kaybını önleme, kanser tedavisinde hızla zayıflamanın nedenleri? Normalde düzgün bir şekilde tedavi edilmekte olan hastalarda kilo kaybı oluşmaz sadece boyun ışınlamalarında veya ağız tabanı tümörlerinde veya yemek borusu tümörlerinde hastaların beslenme sorunu olabilmektedir. Bu kanser türlerinin haricindeki kanser hastalarının beslenme sorunu gibi sorunun oluşma durumu yoktur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Ancak psikolojik olarak kanser olduğunu ilk öğrenen hastada bir iştahsızlık olmaktadır. Bu durumda tamamen kişinin yaşamakta olduğu yoğun stresli dönemden ortaya çıkan bir durumdur. Yoksa kanser tedavisindeki iştahsızlığı önleyecek hem ilaçlar var hemde ilaçların yan etkilerini önleyecek etkileri en baştan alınırsa hastada bu sorunların ortaya çıkması engellenmiş olmaktadır.

 

Kanser hastalarında en kolay şey kilo kaybını önlemektir. Ama bunun için yapılan tedavide hekimin nelere sebep olduğunu bilmesi gerekmektedir. Kilo kaybı sadece gastroenterial sistem kanser türlerinde, baş  ve boyun ile ilgili tümörlerde yemek borusu tümörleri ve mide borusu tümörlerinde geçici olarak görülmektedir.

 

Ancak bunlarda nazogastrik sonda ile veya midede geçici delik açılarak her türlü hastanın beslenmesi sağlanabilmektedir. Radyoterapiye bağlı olarak boğazda özellikle veya yemek borusunda daralmalar olmaktadır. Bu dönemler içerisinde de gıdalar mikserde çektirilerek her türlü gıdayı almaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

Sert gıdaların ise bu gibi hastaların boğazlarını çizmemesi için sert gıdaların alımından kaçınmaları yine uzmanlar tarafından önerilmekte olan bir başka kanser hastası beslenme yöntemidir. Bu neden ile kanserli hastaların tedavileri esnasında beslenme sorundan kaynaklı kilo kaybı sorunlarına çözümsüzlük bulunmamaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Tedavi Olan Kanser Hastalarının Kilo Kaybını Engellemek İçin" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,