Tarihte Türklerin Kullandıkları Takvimler Hangileri

Bilinen ilk Türk devleti dahi Milattan Öncelere dayanmaktadır. Bu kadar uzun bir geçmişe sahip olan bir millet hangi takvimleri kullandı. Takvim,  Zamanı yıllara, aylara ve günlere ayıran yöntemdir. Türklerin tarih boyunca kullandıkları takvimlerden kısaca bahis edeceğiz. Türklerin tarih boyunca kullandıkları takvimler hakkında bilgi vereceğiz, işte tarih boyunca Türklerin kullandıkları takvimler;
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


 12 Hayvanlı Türk Takvim: Türkler İslamiyet ten önce “12 Hayvanlı Türk Takvimi”ni kullanmışlardır. Güneş yılı esaslı olan bu takvim 12 yılda bir devreder ve her yıl bir hayvan adıyla anılırdı.

Hicrî Takvim:
Hicrî takvimin başlangıcı Hz Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye hicret (göç) ettiği tarih olan 622’dir HTakvimde ayın dünya çevresinde 12 defa dönüşü esas alınmış ve bu tam dönüşe “ay yılı” denilmiştir Bu takvim Hz Ömer Döneminden itibaren oluşturulmuştur Türkler islamiyeti kabul ettikten sonra bu takvimi kullanmaya başlamışlardır.

Celali Takvim:
Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın isteği ile Nizamülmülk tarafından Ömer Hayyam’ın başkanlığında bir komisyona hazırlatılmıştır. Güneş yılı esasına göre düzenlenmiştir. Celâli takvim Melikşah’ın ölümünden sonra terk edilmiştir.

Rumi Takvim: Osmanlı Devletinde kullanılan ”Rumî Takvim” güneş yılını esas almış ve “Mali Takvim” diye de adlandırılmıştır. Bu takvim yalnızca Maliye alanında kullanılmıştır.

Miladi Takvim: Milat doğum demektir. Bu takvimde Hz isa’nın doğumu başlangıç olarak kabul edildiği için takvime “Miladi Takvim” denilmiştir Milâdi takvimde dünyanın güneş etrafında bir defa dönüşü esas alınmıştır Ülkemizde 1926 yılından itibaren “Miladi Takvim” kullanılmaya başlanılmıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Tarihte Türklerin Kullandıkları Takvimler Hangileri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,