Tansiyon nedir Belirtileri ve Tansiyon Nasıl ölçülür

Tansiyonun kelime manası kan basıncı anlamına gelmektedir. ölçme işlemi ise bir kimsenin özel bir aletle kan basıncını tespit etmeye verilen addır. Damarlarınızın içinde kanın akabilmesi için belirli bir basınca ihtiyaç vardır. Bu basıncı, kalbin kasılmasıyla kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur. Böylece damarlarınızdaki kan tüm vücudu dolaşır. Kalbiniz kasıldığı zaman atardamarların içine kanı belirli bir basınçla gönderir. Bu sırada damar içindeki basınç en yüksek düzeye ulaşır. Bu basınca tıpta sistolik basınç, halk arasında büyük adı verilir.

Kalbinizin gevşemesi durumunda ise damar içine pompalanan kan durur. İşte bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. İşte bu sırada oluşan en düşük basınca da tıpta diastolik tansiyon, halk arasında da küçük tansiyon denilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


ölçmek için bir çok alet mevcut tüm aletlerde prensip aynıdır. Kola sarılan ve içine hava gönderilerek basınç oluşturulan bir lastik torba, bu torbaya hava göndermek için kullanılan bir pompa ve lastik torbanın içindeki basıncı ölçen bir ölçü sistemi. Ayrıca damarda oluşacak nabız seslerini dinlemek için bir dinleme aleti (steteskop) da gereklidir.

Düşük tansiyonun sorun olduğu durum, sistolik tansiyonun çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması halleridir. Böyle hallerde şok durumundan söz edilir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan şekli ortostatik hipotansiyondur. Kişinin oturur veya yatar durumda iken nomal düzeylerde olan tansiyonunun, ayağa kalkılınca düşmesi halidir. Bu durumda bir süre için beyine daha az kan gideceği için geçici olarak denge ve şuur bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıvı kayıpları sırasında daha sık görülen bu durum sıvı açığının kapatılmasına rağmen devam ediyorsa veya tedavisi altında olanlarda görülüyorsa bir doktora başvurmak gerekecektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Tansiyon nedir Belirtileri ve Tansiyon Nasıl ölçülür" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,