Tanrı Parçacığı Nedir

“Evreni inşa eden tuğla”, “Yaradılış meleği” ve “” olarak adlandırılan Higgs Bozonu, modern fizikte maddenin nasıl oluştuğu anlamak açısından çok büyük bir öneme sahip. 13.7 milyar yıl önce yaşanan Büyük Patlama’da (Big Bang) oluştuğu düşünülen Higgs Bozonu’nun, galaksilerin, yıldızların ve gezegenleri ortaya çıkaran uzay enkazının kaynağı olduğu düşünülüyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bu iki sözcük, fizikle arası ıyi olmayan birçok şahıs ıçin 1 mana anlatımetmese de çağdaş fiziğin karşı karşıya olduğu en aka bilmece busözcüklerde saklı. Evrendeki her şeye kütle kazandırdığı, dolayısıyla damaddenin ve evrenin oluşmasında aka rol oynadığı düşünülen Allahparçacığının sırrını çözmek ıçin 2008 senesinden bu yana 37 ülkeden ıkibin ılim adamı baş patlatıyor. 10 milyar euro bütçeyle hazırlanan ve ılimtarihinin en ehemmiyetli ve en pahalı deneyi olarak kabul edilen buçalışmada isviçre ıle Fransa arasındaki 1 bölgede kurulan 27 kilometreliktünelde fer süratinde birbirine çarpıştırılan atomların ortaya çıkardığıveriler ıncelendi.

’ da denen Higgs Bozonu ıle alakalı kuramıgeliştirenlerden, Nobel ödüllü Müslüman meşhur fizikçi MuhammedAbdüsselam, ülkesi Pakistan’da ‘tanrısızlıkla’ suçlanıp neredeyse aforozedilmişti. 1974’te gayrimüslim ılan edilen Ahmediye tarikatına mensupolduğu gerekçesiyle adı mektep kitaplarından bile çıkarılan Abdüsselam,vatanından ırakta can verdi.

Abdüsselam ekonomi, (d. 29 Ocak 1926, Hindistan – ö. 21 Kasım 1996ingiltere). Nobel mükafatı meydan ilk Pakistanlı ve müslüman. Lahor’daöğrenim gördü. 1952’de Cambridge üniversitesi’nde matematik ve fizikdoktorası aldı. Elektromanyetik etkileşimle elementel parçacıkların zayıfetkileşimini kapsayan kuramlarıyla 1979 senesinde Steven Weinberg veSheldon Lee Glashow ıle beraber Nobel mükafatı almıştır.Sponsorlu Bağlantılar

"Tanrı Parçacığı Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,