Taksim Geziparkı Olaylarının Özeti

Taksim gezi park olaylarının nedeni ile ilgili Türk medyasından haberler çıkmadığı için yandaş medyada bazı haberleri çarpıtarak verdiği için bir kesim başka bir kesime karşı doldurulup galeyana getirilmeye çalışılıyor. Türk medyasının yapamadığını İran devlet televizyonu yaptı ve tüm olayları özetleyen bir video yayınladı. Video şu şekilde başlıyor:

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bahreyn inci meydanını hatırlıyor musunuz? Önceden böyle görünüyordu ama şimdi böyle görünüyor. Bahreyn rejimi, devrimin sembolü olan meydanın önemini silmeye çalıştı. Tıpkı Tahrir meydanında , Mübarek rejiminin protestocuları sindirmek, onları korkutmak ve onlara deveciler ile baltacıları göndermesi gibi. Şimdi Tahrir meydanından İstanbul Taksim meydanına gidelim.

Türk hükumeti, gezi parkı ile birlikte ülkenin en iyi bilinen meydanını bir alışveriş merkezi haline getirmeye karar verdi. Peki Ankara neden bu tarihi alanı yok etmeye karar verdi ve bu karar neden şimdi alındı? Bir alışveriş merkezi bu kadar önemlimi yoksa bu kararın başka bir nedeni mi var?

Ankara Manama hükümeti gibi yapmaya çalışıyor olabilir mi? Sembollerin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Taksim meydanı direniş ve protesto merkezidir. Bir şeyi örtmek için değilse, bir hükumet neden tarihsel sembolleri silmeye çalışsın? Manama hükumeti İnci meydanını yıktı, çünkü bunu yaparak insanların oraya toplanıp protesto düzenlemesine engel olarak devrimi durdurabileceğini sanıyordu. Manama sembolü yok etmiş olsa da, devrim devam ediyor. Ve bu tarihi alanı yok etmek için hükumet tarafından alınan bu karar, Türk halkını ayağa kaldırdı. Gezi parkının ağaçlarını kesip Taksim’i dönüştürme planı, Türkiye’deki sessiz halkı uyandırdı. Gösteriler İstanbul’da başladı ve ülkeye yayıldı. Bu protestolar artık sadece bir tarihi alanın tahribatını engellemek için değil, Türk hükumetinin yanlış uygulamalardan vazgeçmesini istediği yönünde gelişiyor. Hükumet göz yaşartıcı gaz, panzerler ve gözaltılarla ser tutum sergiledi. Bir çok kişi yaralandı ve en az bir kişi öldürüldü. İnsanlar beklentileri dışında hareket eden bu hükumetten yoruldular.

Türk halkı hükumetin Suriye meselesine dahil olmasını istemiyorlardı ancak hükumet dahil oldu. Türk halkı Suriyelilerle hiçbir sorunları olmadığını söyleyip yanlış tutumları Türkiye’yi de etkileyebileceği konusunda hükumeti uyardı ama Recep Tayyip Erdoğan, kendi halkını duymamazlıktan gelerek Amerikalılarla ve Suudilerle Suriye devletini devirmek için işbirliği yaptı. Türkiye hükumeti Suriye meselesine Suriyelilerden nefret ediyormuşçasına yaklaştı.

Hatta son zamanlarda, İstanbul’da yapılacak olan yeni köprü için Yavuz Sultan Selim adı seçildi. Neden bu padişahın ismini kullanmaya karar verdiniz? Halbuki bu padişah on binlerce Alevi katletti, İran’la savaştı ve Suriyeyi fethetti. Ne mesaj vermeye çalışıyorsunuz? Kan dökülmesini desteklemek mi istiyorsunuz. Neden barışı desteklemiyorsunuz? Neden çatışma ve nefret yolunu seçtiniz? Ve şimdi, bu derin nefret nelere sebep oluyor?

Türkiye içinde, Ankara hükumetinin Suriye’de desteklediği El Kaidenin Al Nusra Cephesinin altı teröristi Adana’da bombalı saldırı planlarken yakalandı. Neden bu teröristler Türkiye içinde? Neden ülkeyi tehdit altında bırakıyorsunuz? Siz, barışı sizin insanlarınızın istediği yolu reddettiniz. Artık pek çok Türk kentinde sokaklarda Hükumet istifa sesleri duyuluyor. İnsanlara göz yaşartıcı gaz ile saldırarak demokrasiyi desteklediğinizi mi düşünüyorsunuz? Yalanlarınız ortaya çıktı: Erdoğan’ın hükumeti ne İslamidir nede demokratiktir, sadece Amerikanın elindeki yeni bir piyonudur.

Şimdi her gün daha fazla insan genç ve yaşlı, sanat dünyasından ve her kesimden insan sokaklarda toplanıp değişiklik talep ediyor. Bu kez ne cevap vereceksiniz? Türk halkının isteklerini mi yerine getireceksiniz yoksa sizi yönlendirenlerin taleplerini mi karşılayacaksınız?Sponsorlu Bağlantılar

"Taksim Geziparkı Olaylarının Özeti" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,