SWIFT – BIC  Kodu Nedir

ingilizce Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. ise İngilizce Bank Identifier Codes kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçe anlamı ise banka tanımlama kodlarıdır. Uluslararası ticaret yaparken uluslararası bankacılık sektöründe kullanılan SWIFT ve kısaltmaları daha çok para transferlerinde kullanılıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bu kısaltmaları diğer bir deyişle kodu veya kodu uluslararası para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir. Uluslararası ticarette genel olarak veya BIC ifadeleri kullanılır. Buna göre her bankanın bir (Bic) kodu bulunmaktadır. BİC numaraları finans kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehre göre belirlenir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve birimleri yaptığı işlere göre bir veya daha fazla bic kodu sahibi olabilmektedir. Operatörlerin bilgisayar aracılığı ile girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir ağ yardımı ile iletilmektedir.

Swift – BIC, ilgili bankayı tanımlayan 8 yada 11 haneli bir koddan oluşmaktadır. Swift kodları bütün dünya bankacılık sisteminde standart olarak uygulanır. İlk dört karakter banka kodu, Sonraki iki karakter ISO ülke kodu (Türkiye için TR), sonraki iki karakter yerel kod, eğer verilmişse son üç karakter şube kodunu belirtir.Sponsorlu Bağlantılar

"SWIFT – BIC Kodu Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , ,