Süt ve Peynirdeki Sahtecilikler

Sahte süt ve peynir nasıl anlaşılır? Sahtekarlar kendi alanında o kadar uzmanlaştı ki süt dahi kullanmadan peynir üretebiliyorlar. Döküntü peyniri tuluma dönüştürüp, tereyağına ise patates püresi karıştırarak insan sağlığıyla oynamaya devam ediyorlar. Tarım Bakanlığı daha önce sahtekarlık yapan firmaları açıklamış ve çok büyük markaların dahi sahtekarlıklara başvurduğu ortaya çıkmıştı. Sahtekarlıklardan bir tanesi ise biraz kazein, bir bardak soya yağı, biraz soya proteini, değişik gam ürünleri, bir miktar karoten boya ve bir kaşık da margarin! İşte süt kullanmadan ‘ucuz peynir’ yapılan malzemeler. Yöntemler bununla sınırlı değil. Peynir altı suyundan süt elde edenlerin yanı sıra bir miktar süte süt tozu karıştırıp daha fazla ürün elde ediyorlar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Döküntü Peynir Tulum Peynirine Çevriliyor

Öncelikle küflenmiş ve bayatlamış peynirler eritiliyor ve krem peynir haline getiriliyor. Bir miktar da bitkisel yağ katılıyor. Ardından da tekrar peynir haline getirilip piyasaya sunuluyor. Eğer beyaz peynir yapıyorlarsa bu kez kireç katarak parlak hale getiriliyor. Nişasta ve bitkisel yağ katılmış döküntü beyaz peynirler yağlı tulum peyniri olarak satılıyor.

Tereyağına Patates Püresi Katılıyor

Sahteciliğin en çok yapıldığı ürünlerden biri de tereyağı. Sütün öz yağı alındıktan sonra yerine yağlı süt izlenimi verecek margarin karıştırılıyor. Genellikle de son kullanım tarihi geçmiş ya da iyi korunmamış sütleri tercih ediliyorlar. Tereyağına patates püresi ve margarin karıştırılıyor.

Palm Yağı Karıştırılıyor

Peynir üretiminde kullanılacak sütteki yağın alınıp, yerine daha ucuza mal edilen palm yağının kullanıldığı da iddialar arasında. Aslında palm yağı gıda sektörünün farklı alanlarında kullanılıyor ancak süt ürünlerinde kullanıldığında kalitesini düşürüyor. Özellikle kaşar üretiminde kullanılan palm yağının kilosu bitkisel yağdan bile ucuz. Tüketicilerin palm yağını fark etmesi ise zor. Ancak gelişmiş analizlerle ayırt edebilmek mümkün…

www.medyacafe.netSponsorlu Bağlantılar

"Süt ve Peynirdeki Sahtecilikler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,