Sünnet Nasıl olmalı, Dikkat Edilecekler

, erkek çocukta, erkeklik organının ucundaki derinin çepeçevre kesilmesidir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde gerek sosyal gerekse dini inançlar nedeni ile bu cerrahi işlem uygulanıyor. Bazı kesimlerde ise daha sağlıklı olduğu için yapılmaktadır. büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde, genel olarak baktığımızda ilk neden dini gereklilik ve geleneksel olarak toplumda sosyal bir yükümlülük olarak görülmesidir. Özellikle son zamanlarda yeni doğan çocuklarda uygulanmaktadır. yararlımı, en uygun zamanı ve nelere dikkat etmeli gibi sorulara cevap arayacağız.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnette Dikkat Edilecekler:

Oldukça sık yapılan bu cerrahi işlemin komplikasyon oranı yüzde ikiye kadar çıkabilmektedir ve rapor edilenler arasında kanama, enfeksiyon, frenulum ülseri, penil yapışıklıklar, uzun kalmış derisi, üretral fistül, tetanos ve lokal anestezi amaçlı ilaç durumunda methemoglobinemi bulunmaktadır. Bu kadar çok komplikasyonun bulunması bu işlemin basit bir işlem olmadığının, ciddiye alınması gereken cerrahi bir girişim olduğunun göstergesidir.

Ailede kan hastalığı ya da kanamalı bir hastalık varsa, çocuk hiçbir yakınması olmasa bile doktor görüşü alınmadan sünnet ettirilmemelidir. Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması yaşayan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar ve ameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir. Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

Sünnet yararlı mı:

Sünnetin bazı cinsel hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle son zamanlarda artan HIV virüsüne karşı bile bir etkisi olduğu söylenmektedir. Ancak HIV virüsü konusunda karşıt görüşlerde bulunmaktadır.

Sünnet için İdeal zaman:

Hekim olarak en sık karşılaştığımız soru sünnetin gerekli olup olmadığından ziyade, sebebi ne olursa olsun sünnet yaptırılacağından, zamanlamadır. Hastane deneyimlerimiz ve literatür ışığında yaptığımız değerlendirmede, yenidoğan döneminde (doğumdan itibaren bir ay) yapılan sünnetten çok yüksek oranda memnuniyet belirtilmiş ve bu deneyimi yaşayanlar işlem sonrasını çok rahat geçirdikleri için tüm ailelere önermişlerdir. Yenidoğan döneminde sünnet, işlemden 45 dakika kadar önce sürülen anestezik bir kremden (EMLA) sonra, halk arasında “çan” adı verilen (Gomco Clamp) bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Sünnet derisinin iki metal parça arasına sıkıştırılması sonucunda bu işlem yapıldığı için sıklıkla ek dikiş konulmasına gerek kalmamaktadır.

Psikologlar, üç ila altı yaşları arasındaki dönemin erkek çocuğunun psikolojik gelişim süreci içerisinde babayla yarış içerisinde bulunduğu dönem olmasından dolayı sünnet önermemekteler. Ancak bu durum daha ziyade lokal anestezi altında yapılan sünnetler için geçerlidir. Çocukluk yaş gruplarındaki sünnetler genel anestezi altında yapılmakta, böylece bu zarar ortadan kalkmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Sünnet Nasıl olmalı, Dikkat Edilecekler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,