Su Hangi Renktir

Su için yıllarca renksiz denmiştir fakat aslında suyun bir rengi vardır. Denizler ve göller mavidir fakat bir bardağın içine koyduğunuzda renksiz görünmektedir. Bu da şöyle bir teori oluşmasına neden olmuştur, şeffaf olan su gökyüzünü yansıtır böylece mavi görünür, hava karardığında siyah bulutlu havalarda ise siyaha yakın koyu maviyi yansıtır. Sanılanların aksine su aslında mavidir suyun yapısı gereği gökyüzünün suya yansıtması rengini daha da mavileştirir bu durumu şöyle açıklayabiliriz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Son derece soluk bir tonda olan bir mavi renge sahiptir su, bunu doğada şu şekilde gözlemleyebilirsiniz. Kardaki derin bir deliğe ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığınızda görebilme imkanına sahipsiniz. Büyük özellikle olimpik bir havuzu suyla doldurup içine baktığınızda, su mavimsi görünecektir. Burada kapalı bir ortam ve aydınlatmanın tamamen beyaz ışık olduğuna dikkat ediniz gökyüzünü yansıtmaz.

Denizler ve göller gibi büyük su kütleleri genellikle son derece yoğun bir biçimde mikroskobik bitki ve su yosunu içerir. Irmaklar ve göletler son derece yoğun bir biçimde toprak ve diğer katı asıltıları içerir. Bütün bu parçacıklar, suyun yüzeyine geri dönen ışığı yansıtıp dağıtarak gördüğümüz renklerde büyük sapmalara neden olurlar. Parlak mavi bir gökyüzünün altında bazen göz kamaştırıcı yeşil bir Akdeniz görmemizin sebebi budur.Sponsorlu Bağlantılar

"Su Hangi Renktir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,