İş Stresi Nasıl Azaltılır Tavsiyeler

İş stresi üzerinde rol oynayan faktörler nelerdir? Stresin kelime manası ruhsal gerilimdir. Özellikle iş dünyasının sıkıcı dünyasında bireyler zamanla gerilip, sıkıntıya girmektedir. Buda birçok kişide geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yok açabiliyor. İş stresini azaltmanız gerekiyor. Özellikle son yıllarda artan tükenmişlik sendromunun en büyük etkeninin stres olduğu ortaya çıktı. Yine strese bağlı olarak bireylerde kalp hastalıkları, depresyon, obezite gibi modern zamanın hastalıkları ortaya çıkıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Strese Bağlı Hastalıklar

Stres artık pek çok hastalığın tetikçisi olarak görülüyor. Stres hastalıklara neden olduğu gibi aynı zamanda verimliliği düşürüyor. Yorgunluk ve mental tükenme, kişide konsantrasyon düşüklüğüne neden olduğu gibi hata yapma olasılığı da artıyor. Yapılan araştırmalar stresli olan kişilerin üretkenliğinin çok düşük olduğunu ortaya koydu. Yine strese bağlı olarak yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, kas ağrıları/katılığı (özellikle ense omuzlar ve bel), kalp çarpıntıları, göğüs ağrıları, karında kramplar, bulantı, titreme, el ve ayaklarda soğukluk, kızarma terleme ve sık soğuk algınlığı görülmektedir.

Ailenizle Telefonda Görüşün

İnsanın yaşı ne olursa olsun aileniz ile özellikle anneniz ile yapacağınız kısa bir konuşma sizi iş stresinden bir an uzaklaştıracaktır. Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, katılımcıların stresli bir görevi tamamladıktan sonra telefonda anneleri ile konuşmaları, kortizol (stres hormonu) hormonunu düşürdüğü ve oksitoksin seviyesini yükselttiği ortaya çıktı.

İş Dışında Konuşmalar Yapın

İş yerinizde çalışma arkadaşlarınızın hareketleri sizi rahatsız ediyorsa yapabileceğiniz en güzel şey deneyimlerinizi başka biriyle paylaşmanızdır. Journal of Personality and Social Psychology’de yayımlanan çalışmaya göre, bu davranışın aynı zamanda stres seviyesini ve kalp hızını düşürdüğü gözlemlendi.

Abur cubur ve Sıcak Bir Şeyler İçin

Araştırmalara göre, çikolata, bisküvi gibi abur cuburlar yemek kısa bir sürede olsa rahatlamanıza yardımcı olur. Özellikle çay ve kahve içmek stresli anlarda bir anda olsa ilginin bunlara yönelmesi stresten uzaklaştırır.

Stresiniz den Kurtulun

Kafeini azaltın yada tamamen bırakın, düzenli egzersizler yapın, uykunuzu alın, kendinize molalar ve boş zamanlar ayırın, gerçekçi beklentileriniz olsun ve en önemlisi mizaha önem verin gülmek iyidir.Sponsorlu Bağlantılar

"İş Stresi Nasıl Azaltılır Tavsiyeler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,