Stratejik Bombardıman Uçakları

kelimesini sıkça duyamaya başladık. Bunun en büyük neden dünyadaki savaşların artması diyebiliriz. uçaklar tarafından yapılan düşman ülkedeki askeri stratejik hedeflerin sistemli ve yoğun olarak bombalanmasıdır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Savaş endüstrisine yönelik -nihai mal ya da aramalı olarak- üretim yapan endüstri tesisleri, petrol rafineleri, ana haberleşme tesisleri bu hedefler arasında yer alır ve giderek düşman ülkenin tüm ekonomik yapılanışını çökertmeye yönelir.

Stratejik bombardımanın geniş anlamda yorumu ise düşman ülke nüfusunun iktisadi anlamda üretim yaparak, bu üretimde çalışarak, savaşın getirdiği zorluklara katlanarak savaşa destek vermelerinin, sivil nüfusun savaş azmini ve desteğini kırmaya yönelir. Bu noktada , askeri olmayan, diğer değişle sivil hedefleri de kapsamına alır. Büyük kentlerin bombalanması buna örnektir.

Stratejik bombardıman, en yoğun biçimiyle II. Dünya Savaşı yıllarında, Britanya Savaşı sırasında, İngiltere’deki askeri hedeflerin yanı sıra -Berlin’in bombalanmasına karşılık olarak- Londra’nın bombalanması ve daha sonra Müttefik ağır bombardıman filolarınca Almanya’daki hedeflerin bombalanması şeklinde gerçekleşmiştir.

II. Dünya Savaşı boyunca bu stratejik bombardıman süreci, ağırlıklı hedeflerin sivil ya da askeri olması arasında değişim göstermiştir.

Stratejik bombardımanlar listesi

Guernica Bombardımanı
Rotterdam Bombardımanı
Britanya Savaşı
Dresden Bombardımanı
Hamburg Bombardımanı
Tokyo Bombardımanı
Hiroşima’ya atom bombası saldırısı
Nagasaki’ye atom bombası saldırısı
Vietnam Savaşı
Çöl Fırtınası
Sırp Cumhuriyeti Bombardımanı
Yugoslavya Bombardımanı
Irak’ı ÖzgürleştirmeSponsorlu Bağlantılar

"Stratejik Bombardıman Uçakları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,