Stockholm Sendromu Nedir

İsveç’in başkentidir. sendromu ismi ise bu şehirde 1973’te yapılan bir soygundan alıyor. Bir bankaya giren soyguncular, polis tarafından kuşatılınca dört banka çalışanını rehin alıp, altı gün boyunca direnir. Altı günün sonunda, polis operasyon yaptığında beklenmedik bir durumla karşılaşır:
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Rehineler kurtarılmak istememektedir! Çünkü altı günlük direniş rehinelerin olayları soyguncuların gözünden görmesine ve giderek onlara hayranlık duymasına yol açar. Ölüm korkusu yerini her biri ölüm makinesi gibi çalışan soygunculara hayranlığa hatta onlara sahip çıkmaya bırakır. Rehineler ile soyguncular arasında öylesine bir duygusal yakınlık olur ki rehinelerden biri nişanlısını terk ederek Olsson’un hapisten çıkmasını bile bekler. Rehineler önce kurtarılmaya direnir sonra da mahkemede soyguncular aleyhine ifade vermeyi reddederler. Hatta aralarında para toplayıp soyguncuların savunmasına yardımcı olanlar bile çıkar.

Nils Bejerot, rehinelerin bu psikolojisini, ‘’ olarak kavramsallaştırdı. ‘Celladına âşık olmak’ diye de tabir edilen bu kavram, kendisine işkence eden veya kötü muamelede bulunan insanlara duygusal olarak yakınlaşma içeren her durum için kullanılmaya başlandı. sosyal bilimlerde özellikle çok sık kullanılır, en fazla karşılaşılan yer aile içi şiddettir.Sponsorlu Bağlantılar

"Stockholm Sendromu Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,