Spor Yapan İnsan ile Yapmayan Arasındaki Farklar nelerdir

Spor yapan insanların her zaman çok daha sağlıklı olduğu söylenir. Peki durum gerçekten böylemi? Spor yapan kişi ile yapmayanlar arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır. Spor, bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümüne denir. Pek çok spor dalı bulunmaktadır. Spor evrensel kültürün bir parçasıdır. Spor dil, ırk, din gibi farklılıklar olmadan insanları birleştiren bir araçtır. İşte spor hakkında bilgiler.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Spor İnsanın Fiziksel Yapısını Nasıl Etkiler

Düzenli yapılan spor, doğru ve yeterli solunum sağlar. Bu sayede kan tarafından beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınır. Terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. El ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır. Arzu edilen vücut ağırlığının korunmasına yardım eder. Kan şekerini düşürür, kan basıncını (tansiyonu) azaltır. Kalp kasını kuvvetlendirir.

Spor İnsanın Zihinsel Yapısını Nasıl Etkiler

Spor, stresi azalttığı için psikolojik olarak rahatlama yapar. Spor, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Spor yapan insan kendini zinde ve sağlıklı hisseder. Spor insana mutluluk verir ve daha iyi hissetmesini sağlar. Spor yapan insanlar kendini daha kolay ifade eder. Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar. Spor, bel fıtığı v.b fiziki rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Sporun Sosyal Yaşama Etkileri

Spor toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlar. Spor demokratik toplum oluşumuna önemli bir katkı sağlar. Spor insanları sosyalleştirir. Spor, insanın kötü alışkanlıklara yönelmesini engeller. Spor toplumda çeşitliğin artmasına yardımcı olur. Spor; ulusal ruhun güçlendirilmesi, aile bağlarının güçlenmesi, yaşlıları kabul, vb. sosyal ve toplumsal davranışların gelişmesinde de olumlu etkileri vardır. Ayrıca spor toplumlar arası iletişimin kurulmasını ve ülkelerin birbirlerine yakınlaşmasını sağlar.

Sporcular diğer insanlara göre daha fazla mı kasa sahip

Tabi ki daha kaslıdır, çünkü onlar antrenman yapıp kaslarını çalıştırıyorlar. Aslında çalıştırdıkları bölgedeki lif ve kaslar gelişiyor ve o bölgede şişkinlik sağlam bir doku oluşuyor. Sporda tüm kaslar harekete geçtiği için yağlar kasa dönüşür, sertleşir yani cevap evettir.Sponsorlu Bağlantılar

"Spor Yapan İnsan ile Yapmayan Arasındaki Farklar nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,