Smear Testi Hakkında Genel Bilgi

Smear Testi nedir, Smear Testi neden ve nasıl yapılır? Uzun yıllardır tüm kadın doğum uzmanlarının kullanmakta olduğu son derece basit bir test olan servikal smear testi, ilk kez 1930 senesinde papa nikolau tarafından kullanıldığı için literatüre pap smear olarak geçmiştir ve o günden bugüne kadar çok sık olarak kontrole giden her hastaya yapılmak sureti ile kullanılmakta olan bir tarama metodudur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Çok kolay bir testtir. Muayenehane şartları içerisinde, ofis şartları içerisinde hastanın canı acımayacak şekilde, çok kolay bir şekilde incelenebilecek bir testtir. 1960 senelerinde servikal kanserden ölüm oranı yüz binde yirmi beşler civarında iken bu doksanlı yılların sonlarına doğru bu yüz binde onlara inmiştir.

Bunun anlamı ise smear testi bir tarama testi olmasına rağmen rahim ağzının malin hastalıklarının taranmasında, saptanmasında çok önemli rol oynamaktadır ve bu konuda kadınların kurutulması için doktorlar tarafından kullanılmakta olan bir tanı metodu olarak gösterilmektedir. Rahim ağzı, rahmi dış dünyaya çıkaran anatomik yapılardan bir tanesidir ve rahim ağzının üzeri mukoza ile örtülüdür.

Bu mukozada beş tabaka bulunmaktadır. Her vücut dokusunda olduğu gibi hücrelerin yenilenmesi için bazı hücrelerin atılması ve yerine yeni hücrelerin gelmesi gerekmektedir. Bu işlem rahim ağzında da gerçekleşmektedir. Rahim ağzındaki en üst tabaka atılır ve tekrar giderek yenilenir.

Bu atılan tabakların incelenmesi kadım doğumda yapılan işlemler ile smear testinin alınması hekimlere çok önemli bilgiler verecektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Smear Testi Hakkında Genel Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,