Siyasilere Ysk Engeli

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı () için yapılan bir değerlendirmeye göre, Yüksek Kurulu’nun () milletvekillerinin bölge dağılımına ilişkin yaptığı düzenleme, AK ’nin 5 milletvekili kaybına sebep oldu. AK binasından bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamakla birlikte diğer partilerde Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

bundan nasibini aldı.

2011 seçimlerinin, orantısızlık endekslerine göre yapılan hesaplamalarda AK ’nin katıldığı seçimlerde temsil açısından en adaletli olduğunu belirtmekle beraber, 1995 ve 1999 seçimlerine karşılaştırılması nedeniyle daha adaletsiz olduğu ifade edildi.yapılan milletvekili sayısı değişimlerinden nasibini alan adayların ne yapacağı merak konusu.

2011 seçiminde uygulanan yüzde 10 barajı olmasaydı AK Parti’nin 5, ’nin 1 milletvekili daha az çıkaracağı, ’nin 6 milletvekili ile TBMM’ye gireceği öngörüldü. Yüksek Seçim Kurulu değişiklik yapmamış olsaydı AK Parti’nin milletvekili sayısı 5 artarak 331’den 326’düşmeyecekti.

CHP’nin milletvekili sayısı ise 5 azalarak 135’den 130’a, milletvekili sayısı da 3 azalarak 36’dan 33’e düşecekti. MHP’nin ise milletvekili sayısı 3 artarak 53’den 56’ya yükselecekti

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının yaptığı değerlendirmeye göre, mevcut sandalye pozisyonu ile Yüksek Seçim Kurulu değişikliği yapılmış olmasaydı oluşacak durumun karşılaştırılması şöyle:

Parti Mevcut Durum Yüksek Seçim Kurulu Değişikliği Olmasaydı

mevcut – kurul değişikliği olmasaydı

AK PARTİ 326 – 331

CHP 135 – 130

MHP 53 – 56

BAĞIMSIZ/ 36 – 33Sponsorlu Bağlantılar

"Siyasilere Ysk Engeli" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,